Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی ارتباط تجربی بین حجم معاملات و نوسانات بازده، در بورس اوراق بهادار تهران

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (27 صفحه - از 273 تا 299)

کلیدواژه ها :

GARCH ،حجم معاملات ،فرضیه MDH ،فرضیه SIAH ،نوسانات بازده

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، حجم معاملات ، بورس اوراق بهادار تهران ، حجم معاملات و نوسانات بازده ، بازار بورس اوراق بهادار تهران ، بازده ، بازده ، ورود اطلاعات ، مدل ، بازار

در این مطالعه، تحلیل تجربی ارتباط بین حجم معاملات و نوسانات بازده سهام به استناد فرضی ترکیب توزیع‌ها یا MDH، در بازار بورس اوراق بهادار تهران بررسی و حجم معاملات و نوسانات شرطی در قالب مدل GARCH آزموده شده است. برخلاف نتایج مطالعات لامورکس و لاستراپس (1990)، یافته‌های این تحقیق، کاهش معنی‌داری را در اندازة (مقدار) ضرایب معادلة واریانس شرطی، هنگامی که حجم معاملات به عنوان یک متغیر برون‌زا وارد مدل شد. نشان نداده و نیز برخلاف مطالعات انجام شده در بازارهای توسعه یافته، نوسانات بازده هنگامی که حجم معاملات به عنوان جایگزینی برای ورود اطلاعات در نظر گرفته می شود از بین نرفت و نیز فرضیة MDH در بازار ایران اثبات نشده است. علت این موضوع، عدم ورود هم‌زمان اطلاعات به بازار که از شرط‌های اصلی فرضیه MDH می باشد بیان‌شده‌است. طبقه بندی JEL: R53.

خلاصه ماشینی:

"نشان نداده و نیز برخلاف مطالعات انجام شده در بازارهای توسعه یافته، نوسانات بازده هنگامی که حجم معاملات به عنوان جایگزینی برای ورود اطلاعات در نظر گرفته می شود از بین نرفت و نیز فرضیة MDH در بازار ایران اثبات نشده است. در نظر گرفته می شود)، و لذا، پس از بررسی شرکت‌های فعال در 4 فصل سال 1383، مشاهده شد که تعداد 14 شرکت در تمام طول سال 83، جزء شرکت‌های فعال‌تر بورس بوده اند در نتیجه، این مطالعه با داده‌های مربوط به 14 شرکت بورسی از تاریخ 8/1/83 تا 11/3/84 انجام شده است‌که علائم اختصاری و توصیف آماری آن‌ها در جداول الف و ب آورده شده اند: جدول(الف)- علائم اختصاری حجم و بازده برای شرکتهای مختلف بازده حجم نام شرکت بازده حجم نام شرکت RSM VSM سرمایه گذاری ملی RGB VGB گروه بهمن RSR VSR صدرا RNB VNB نفت بهران RTS VTS توسعة صنعتی RSB VSB صنعتی بهشهر RSP VSP سایپا RBM VBM بیمه RSS VSS سرمایه گذاری سپه RPD VPD پارس دارو RST VST سیمان تهران RKH VKH ایران خودرو RPA VPA پتروشیمی آبادان RMV VMV محورسازان در بین داده‌های بازدهی‌کم‌ترین متوسط بازدهی، مربوط به شرکت صنعتی دریایی ایران (191/0-درصد در روز) و بیشترین متوسط بازدهی، مربوط به شرکت پتروشیمی آبادان (564/0+ درصد در روز) بوده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.