Skip to main content
فهرست مقالات

تاثیر گزارش حسابرسی مستقل در تصمیم گیری اعتبار دهندگان (بانکهای ایران)

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 113 تا 128)

کلید واژه های ماشینی : گزارش حساب‌رسی مستقل در تصمیم‌گیری، اعتبار، تصمیم‌گیری، تصمیم‌گیری اعطای اعتبار، اطلاعات، وام، تصمیم‌گیری اعتباری، تاثیر گزارش حساب‌رسی مستقل، گزارش حساب‌رسی و تصمیم‌گیری اعتبار، تصمیم‌گیری اعطای اعتبار در سیستم

یکی از مهمترین استفاده‌کنندگان از صورتهای مالی و گزارش‌های حسابرسی مؤسسات‌ اعتباری و بانکها می‌باشند.در سیستم بانداری دو کار عمده صورت می‌گیرد،یکی جمع‌آوری‌ نقدینگی و دیگری اعطای اعتبار.تصمیم‌گیری اعطای اعتبار در سیستم بانکی براساس رویه‌ها و مدلهای مشخصی صورت می‌گیرد که در آنها اخذ گزارشهای مالی و حسابرسی جایگاه ویژه‌ای دارد. در ایران بواسطهء تحمیل خطومشی‌ها و سیاستهای دولتی بر سیستم بانکی و عدم استقلال کامل‌ آنها در تصمیم‌گیری و الزام بانکها به اعطای اعتبارات خاص،موضوع تصمیم‌گیری در فضای‌ کاملا مستقل و منطقی برمبنای مدل‌های رایج اعتباری و براساس منافع بانک و رقابت بین اعتبار دهندگان در بازار آزاد اعتباری صورت نمی‌گیرد. این مقاله به بررسی این سؤال اساسی پرداخته است که: گزارش حسابرس به شکل رایج آن‌چه تأثیری می‌تواند بر تصمیم‌گیری گروه خاصی از استفاده‌ کنندگان یعنی اعتباردهندگان بگذارد؟ یافته‌های این تحقیق پیمایشی براساس نتایج حاصل از جمع‌آوری 76 پرسشنامه از تصمیم‌ گیرندگان و مسؤولین پرداخت اعتبار در سیستم بانکی می‌باشد.تجزیه و تحلیل‌های آماری نشان‌ دهنده ارتباط قوی و مؤثر بین گزارش حسابرسی و تصمیم‌گیری اعتبار نمی‌باشد.ولی در صورت‌ ثبات سایر شرایط پرداخت وام،گزارش حسابرسی دخالت نسبی در تصمیم‌گیری دارد.از طرف دیگر رفتارهای اعتباردهندگان تقریبا از یک مدل نسبی و الگوی معین پیروی می‌کند.همچنین نوع‌ شخصیت اعتبار گیرنده و نوع وام در تصمیم‌گیری مؤثرند و گروههای مختلف اعتباردهنده از نظر جایگاه سازمانی یا تحصیلات و سابقه کار دیدگاه یکسانی نسبت به نقش حسابرسی مستقل در تصمیم‌گیری اعتبار داشته‌اند.

خلاصه ماشینی:

"این مقاله به بررسی این سؤال اساسی پرداخته است که: گزارش حسابرس به شکل رایج آن‌چه تأثیری می‌تواند بر تصمیم‌گیری گروه خاصی از استفاده‌ کنندگان یعنی اعتباردهندگان بگذارد؟ یافته‌های این تحقیق پیمایشی براساس نتایج حاصل از جمع‌آوری 76 پرسشنامه از تصمیم‌ گیرندگان و مسؤولین پرداخت اعتبار در سیستم بانکی می‌باشد. کمیته مفاهیم بنیادی حسابرسی‌جامعه حسابداران آمریکا2(1973)در خصوص نقش حسابرسی‌ به ایجاد ارزش برای اطلاعات توسط حسابرسی اشاره کرده و اصلی‌ترین ذینفع این ارزش افزوده را استفاده‌کنندگان از گزارشهای حسابرسی می‌داند،این موضوع و نحوه استفاده از گزارش حسابرسی‌ مستقل توسط یک گروه مشخص از استفاده‌کنندگان یعنی اعتباردهندگان مسئله موردنظر در این‌ تحقیق می‌باشد. در این تحقیق با توجه به نتایج تحقیقات چو،نولاند،بلک ویل،وینترز، فیرت،اورگ لیر،مندرجات بیانیه‌های کمیته مفاهیم بنیادی جامعه حسابداران آمریکا فرضیه‌های‌ صفر به شرح زیر مورد آزمون قرار گرفته است: فرضیه 1:بین تصمیم‌گیری اعطای اعتبار در بانکها و گزارش حسابرسی مستقل رابطه‌ معنی‌داری وجود ندارد. ارائه و تجزیه و تحلیل یافته‌ها نتایج بدست آمده از بخشهای مختلف پرسشنامه که هرکدام برای آزمون فرضیه‌ها در نظر گرفته شده‌اند به شرح ذیل می‌باشد:در خصوص اهمیت عوامل مؤثر بر تصمیم‌گیری اعطای اعتبار، گزارش حسابرسی مستقل در بین 18 عامل مؤثر دارای رتبه یازدهم می‌باشد که نشان‌دهنده اهمیت‌ اساسی برای این عامل در تصمیم‌گیری نیست. جایگاه سازمانی،سوابق و تحصیلات تصمیم‌ گیرندگان اعتباری،نوع سازمان اعتباردهنده از مواردی بوده است که از طریق آزمون کروسکال‌ والیس مورد بررسی قرار گرفته و مشخص گردید که دیدگاه اعتباردهندگان مختلف در خصوص‌ بکارگیری گزارش حسابرسی مستقل در تصمیم‌گیری اعطای اعتبار یکسان می‌باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.