Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

استقامت در سیره پیامبر اعظم (ص)

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 55 تا 72)

کلیدواژه ها :

پیامبر اعظم(ص) – سیره ،استقامت– اسلام

کلید واژه های ماشینی : استقامت ، پیامبر ، پیامبر اعظم ( ص ) ، اسلام ، خدا ، سیره پیامبر اعظم ، رسول گرامی اسلام ، دین ، صبر ، عزت

استقامت در سیرة پیامبر اعظم(ص) در عرصه‌ها و حوزه‌های مختلف، ظهور و بروز و نمود می‌یابد. از یک سو در تبلیغ دین اسلام به قدری نمود دارد که خداوند در آیات شریفه قرآن کریم آن حضرت را مورد خطاب قرار داده است (سوره کهف، آیه 6). از سوی دیگر، آن حضرت در مقابل فشارهای شدید اقتصادی در شعب ابی طالب، دشمنان را وادار به عقب نشینی کرده و صفحات زیبایی را در تاریخ استقامت رقم زده است. در حوزة نظامی علی رغم تمام کمبود امکانات، تاریخ شاهد غزوات بسیاری از پیامبر اعظم(ص) بوده که در سایه صبر و استقامت و توکل به خداوند انجام شده است و در حوزه سیاسی، استقامت آن حضرت(ص) در قبال تهدیدهای منافقان و مخالفان، بسیار درخور توجه است.

خلاصه ماشینی:

"اگر چه این کار با مخالفتها و تهدیدهای دشمن داخلی و خارجی بسیار همراه بود، ولی استقامت و بردباری و دقت نظر آن حضرت در قبال دشمنان و موقعیت‌شناسی ایشان، باعث شد که نمونة کاملی از حکومت دینی با ویژگی‌های خاص خود را به وجود بیاورند که در ذیل به مواردی از ویژگی‌ها به عنوان شاخصه‌های آموزنده و سازنده خواهیم پرداخت. استقامت در جهت اجرای عدالت آنگاه که رسول گرامی اسلام(ص) در مدینه به قدرت لازم دست پیدا کرد، تمامی سعی و تلاش خود را برای برقراری عدالت و احیای ارزشهای الهی و انسانی متمرکز نمود و به همگان، عدالت‌خواهی و تساوی حقوق انسانها و احترام به حقوق بشر را گوشزد فرمود. چون سهمی برای کسانی که زکات جمع‌آوری می‌کردند داده می‌شد، عده‌ای از بنی‌هاشم نزد رسول خدا(ص) آمدند و از ایشان تقاضا کردند به سبب خویشاوندی، جمع‌آوری زکات را به آنان واگذار کنند؛ ولی حضرت رسول(ص) در برابر در خواست آنان استقامت نمود و فرمود: «صدقه و زکات بر من و بنی هاشم حرام است. با نگاهی گذرا به حیات پیامبر اعظم(ص) در حوزه‌های مختلف، به وضوح می‌توان دریافت که استقامت و بردباری در برابر موانع موجود آن زمان و نوع برخورد کریمانة آن حضرت(ص) به همراه عزت نفس و ساده زیستی و پاک و عاری بودن از هر نوع تجملات، مهرو محبت ورزیدن به مردمان عصر خود، نشانه‌های بارزی از مدیریت صحیح در حوزه‌های گوناگون دین مبین اسلام است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.