Skip to main content
فهرست مقالات

شیوه نامه تاریخ شفاهی

نویسنده:

ISC (15 صفحه - از 172 تا 186)

کلید واژه های ماشینی : مصاحبه، تاریخ شفاهی، اطلاعات، ضبط، مصاحبه‌شونده، هدف جمع‌آوری اطلاعات تاریخی، پروژه، پروژهء تاریخ شفاهی، صدابر، اجرای طرح تاریخ شفاهی ضبط

اگرچه مورخان در اوایل قرن بیستم اعتقاد چندانی به منابع حاصل از مصاحبه را در حیطهء کار روزنامه‌نگاری می‌انگاشتند،اما تدریجا به کمک فناوری ضبط صدا،روش‌شناسی و نظریه‌های جدید در زمینهء انجام مصاحبه با هدف جمع‌آوری اطلاعات تاریخی به وجود آمد. مصاحبهء تاریخ شفاهی،مصاحبه‌ای در عمق است.چنین مصاحبه‌ای می‌کوشد به ترسیم زوایای مختلف زندگیژ فرد بپردازد و وجود او را در حیطهء خانوادگی‌اش،در میان دوستان و همکارانش،در موفقیت‌ها و شکست‌هایش،به‌ ادراک درآورد. نوشتهء پیش رو،شیوه‌نامه‌ای است که مرکز دستاوردهای پانتر1برای آموزش روش‌های تاریخ شفاهی به‌ دانش‌آموزان دبیرستان گادسن و به منظور اجرای طرح تاریخ شفاهی ضبط میراث مکتوب نیومکزیکوی جنوبی تهیه‌ کرده است.این شیوه‌نامه،به خوانندگان می‌آموزد که چگونه طرح تاریخ شفاهی تهیه و اجرا کنند.تعیین هدف‌ برای پروژه،انتخاب مصاحبه‌شوندگان،نحوهء طراحی سؤال،بررسی حافظهء مصاحبه‌شونده،مراحل حقوقی کار، نحوهء رفتار و برخورد با مصاحبه‌شونده،فنون انجام مصاحبه و ایجاد رابطهء دوستانه با مصاحبه‌شونده،از مطالب‌ درخور اعتنای این پژوهش است.

خلاصه ماشینی:

"نوشتهء پیش رو،شیوه‌نامه‌ای است که مرکز دستاوردهای پانتر1برای آموزش روش‌های تاریخ شفاهی به‌ منظور انجام طرح‌های تاریخ شفاهی تهیه شده است. سیاهه‌ای از اهداف پروژه بنویسید و اینکه چرا شما تاریخ شفاهی را جمع‌آوری می‌کنید و مورد استفاده از اولیه است تا ترتیب دادن جلسهء قبل از مصاحبه و قرار مصاحبه می‌فرستد یا تیمی برای این کار خواهید داشت؟ کنید که کار آنها از لحاظ موضوع با پروژهء شما اول اینکه این کار به شما این‌ 70 سال برای عموم قابل دسترسی است و شما تجهیزاتی که برای ضبط تاریخ شفاهی مورد نیاز است، اگر می‌خواهید پروژه‌ای تولید کنید که قرار است از نمونه صدابر(میکروفون)وجود دارد که برای این کار برای تاریخ شفاهی است. اندازهء کافی برای حصول به اهداف مصاحبه دقیق است. توضیح در مورد فرم دسترسی به مصاحبه است. جلسهء قبل از شروع،به برقراری ارتباط بین مصاحبه شونده و مصاحبه‌کننده کمک می‌کند. این کار به شما کمک می‌کند تا به‌ در مورد فرم دسترسی به مصاحبه صحبت کنید تا شما و محققان برای استفاده از مصاحبه اجازهء قانونی‌ دو دلیل محتمل وجود دارد که فردی نخواهد فرم را امضا کند؛اول اینکه آنها فکر می‌کنند اگر شما در جایگاه مصاحبه‌کننده این کار گاهی این بهترین بخش مصاحبه است. از اینکه کسی را برای مصاحبه کردن بفرستید،به آنها به خاطر داشته باشید که این تاریخ شفاهی زندگی‌ اینکه زندگی خود را برای ثبت تاریخی روی کاغذ وجود دارد از دستگاه پیاده کردن استفاده کنید که‌ متن برای وی بفرستید و دوباره از اینکه در این مصاحبه‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.