Skip to main content
فهرست مقالات

اسنادی از مالکیت ایران بر الواح هخامنشی مورد ادعای آمریکا

ناقد:

ISC (16 صفحه - از 15 تا 30)

کلیدواژه ها :

تاریخ ،اسناد و مدارک ،کتیبه‌های هخامنشی

کلید واژه های ماشینی : مالکیت ایران بر الواح هخامنشی، بنگاه خاوری دانشگاه شیکاگو، سند، امانی بودن الواح هخامنشی، بنگاه خاوری دانشگاه شیکاگو امانت، ایران، نامه‌نگاری بنگاه خاوری دانشگاه شیکاگو، رونوشت نامه‌نگاری بنگاه خاوری دانشگاه، اسنادی از مالکیت ایران، مدیر بنگاه خاوری دانشگاه شیکاگو

آنچه در این تحقیق مورد بررسی قرار می‌گیرد،نگاهی است گذرا به پیشینهء کاوشهای باستانشناسی هیئتهای خارجی‌ در ایران و غارت آثار باستانی کشور تا زمان کشف لوحه‌های هخامنشی در تخت جمشید و ارائهء اسنادی از مالکیت‌ ایران بر لوحهای مزبور.اهمیت اسناد مورد ارائه در این مقاله،آن است که این اسناد،امانی بودن لوحهای هخامنشی‌ را در بنگاه خاوری دانشگاه شیکاگو و نیز تعداد دقیق آنها را بیان می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"آنچه در این تحقیق مورد بررسی قرار می‌گیرد،نگاهی است گذرا به پیشینهء کاوشهای باستانشناسی هیئتهای خارجی‌ در ایران و غارت آثار باستانی کشور تا زمان کشف لوحه‌های هخامنشی در تخت جمشید و ارائهء اسنادی از مالکیت‌ اهمیت اسناد مورد ارائه در این مقاله،آن است که این اسناد،امانی بودن لوحهای هخامنشی‌ را در بنگاه خاوری دانشگاه شیکاگو و نیز تعداد دقیق آنها را بیان می‌کند. خاور دانشگاه شیکاگو به امانت سپرده شده بود- بنگاه خاوری شیکاگو در تخت جمشید کشف شد ایران و دانشگاه شیکاگو و قانون سال 1309 ش. -به بنگاه خاوری دانشگاه شیکاگو امانت داده شده‌ هزار لوح کامل و تعداد بسیار زیادی الواح خرد اطلاعی در ایران از تعداد دقیق این الواح وجود نداشته باشد و سند ارائه شده در این قسمت، تعداد این الواح را«سی هزار»لوح گلی و یک‌ و رونوشت نامهء نخست‌وزیر به وزارت فرهنگ،در پیگری بازگرداندن الواح هخامنشی،با توجه به‌ سند شمارهء 1 از این مجموعه،عبارت است از خاوری شیکاگو به سفارت ایران در واشنگتن خبر این سند نیز تأکیدی بر تعداد و نیز امانی بودن الواح‌ وزارت فرهنگ از تخت جمشید برای مطالعه به بنگاه ẓThe Oriental Institute of ChicagoẒ خاوری دانشگاه شیکاگو با سفارت ایران در سند شمارهء 8،عین نامهء وزارت فرهنگ به وزارت‌ بنگاه خاور دانشگاه شیکاگو گذاشته شود و به نظر مرکز اسناد و خدمات پژوهشی وزارت امور خارجه،اسناد قدیمه،شمارهء سند 31-1-38-1313 ش. مرکز اسناد و خدمات پژوهشی وزارت امور خارجه،شمارهء سند 3-2-37-1321 ش. مرکز اسناد و خدمات پژوهشی وزارت امور خارجه،شمارهء سند 3-2-37-1321 ش. مرکز اسناد و خدمات پژوهشی وزارت امور خارجه،شمارهء سند 3-2-37-1321 ش."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.