Skip to main content
فهرست مقالات

سرشماری در کرمان در سال 1300 ق. / 1883 م. / 1261 ش.

نویسنده:

ISC (6 صفحه - از 63 تا 68)

کلیدواژه ها :

ایران ،کرمان ،آمار ،سرشماری جمعیت

کلید واژه های ماشینی : کرمان ، ناصر الدین شاه ، الحمید میرزا حکمران کرمان ، عدد نفوس اهالی شهر کرمان ، سلطان عبد الحمید ، عبد الحمید میرزا ، سند ، جمعیت ، فرمانه ناصر الدین ، آمار

تاریخچهء سرشماری در دورهء قاجار و نمونهء سندی که معرفی شده،اشاره دارد به فرمانه ناصر الدین شاه،خطاب به‌ ناصر الدوله،سلطان عبد الحمید میرزا حکمران کرمان،در انجام احصائیهء اهالی کرمان و توابع آن در سال 1300 ق./ 1883 م./1261 ش.که براساس دسته‌بندیهای مختلف،از حیث میزان سن و مذهب و قومیت می‌باشد و تا حدی‌ اشاره به وضعیت خارجیان مقمیم ایران نیز دارد.

خلاصه ماشینی:

"تاریخچهء سرشماری در دورهء قاجار و نمونهء سندی که معرفی شده،اشاره دارد به فرمانه ناصر الدین شاه،خطاب به‌ ناصر الدوله،سلطان عبد الحمید میرزا حکمران کرمان،در انجام احصائیهء اهالی کرمان و توابع آن در سال 1300 ق. البته پرواضح است که اعلام این میزان جمعیت، ممکن است به ضرر آنها تمام شود و موانع دیگر از نتیجهء سرشماری تأثیرگذار بوده است. جمعیت شهر مطابق محاسبهء 16نفر در هر خانه، ذکر شده که اطفال صغیر کم‌تر از پنج سال و نیز جمعیت کل کرما و توابع آن است یعنی 191,44- آنها داشته که خود مقولهء دیگری است. جمعیت و نوع معیشت هر شهر یا منطقه بوده است؛ عدد نفوس اهالی شهر کرمان و توابع-اکنون که مطابق سنهء قوی‌ئیل هزار و سیصد حکمران این مملکت،به دقت از شش سال به بالا،نفر به نفر و خانه به خانه بازدید و شماره شده است،از این قرار است و اطفال صغیر که سن آنها پنج سال کمتر بوده،"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.