Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی عناصر زندگی معاصر در شعر سیمین بهبهانی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (16 صفحه - از 85 تا 100)

کلیدواژه ها :

نوآوری ،غزل ،سیمین بهبهانی ،غزل نو ،شعر و دنیای معاصر ،زندگی ماشینی‌ ،تعهد اجتماعی

کلید واژه های ماشینی : بهبهانی ، شعر ، شعر سیمین بهبهانی ، زندگی معاصر در شعر سیمین ، سیمین بهبهانی ، غزل ، شاعر ، عناصر زندگی معاصر در شعر ، زندگی ، معاصر

جهان امروز،با پدیده‌های تازه خود-بویژه در دو سده‌ی اخیر-با جهان گذشته کاملا تفاوت‌ کرده و دیگرگونه شده است.انسان معاصر،در جهان امروز،با سلیقه‌های تازه خود،دنبال هنر و ادبیات دیگری‌ست تا بازگوینده‌ی زندگی واقعی امروز او باشد.شاعرانی که به این ضرورت مسلم توجه‌ نکرده‌اند،بی‌گمان فرزند زمان خویش نیستند. سیمین بهبهانی(متولد 6031)از غزل‌سرایان نوگرای معاصر است که در طول دوره‌ی شاعری‌اش، آرام‌آرام،از سنت‌های شعر گذشته‌ی فارسی فاصله گرفته و به نوآوری پرداخته است. جلوه‌های زندگی امروز و پدیده‌های مربوط به آن،در سروده‌های نخستین بهبهانی حضوری کمتر دارند و بیش‌تر به گونه‌ای سطحی،خام و سنتی بیان شده‌اند؛اما در مجموعه‌های آخر و اشعاری پخته‌ با ساختاری استوار،جلوه‌های گونه‌گون دنیای امروز را به شایستگی و شیرینی باز می‌تاباند.در برخی از این سروده‌ها،هیچ عنصر سنتی از شعر گذشته-بجز وزن و قافیه-بر جای نماده است.

خلاصه ماشینی:

"(ویژه‌نامه زبان و ادبیات فارسی)بررسی عناصر زندگی معاصر در شعر سیمین بهبهانی این سروده‌ها،هیچ عنصر سنتی از شعر گذشته-بجز وزن و قافیه-بر جای نماده است. البته این امر در شعر بهبهانی چندان شکل افراطی به خود نگرفته است. در واقع این غزلیات سکوی پرتاب و پرواز او از شعر سنتی به غزل امروز است:من دیده‌ام رنگین‌کمان را خندیده در ذرات باران‌ من خوانده‌ام رازی نهان را در دفتر سبز بهاران (همان،874)سجاده را به سفره دگر می‌توان فروخت‌ نان پاره‌ای دریغ که مهر نماز شد در بسیاری از این اشعار،مفاهیم گسترده‌ی جهان معاصر از طریق کشف وزن‌های تازه در غزل وارد شده است. تازه در عرصه‌ی زبان،خیال و اندیشه شده است:یک متر و هفتاد صدم افراشت قامت سخنم‌ یک متر و هفتاد صدم از شعر این خانه منم در پایان این بحث،فهرست‌وار به برخی از جریان‌های سیاسی و اجتماعی در شعر بهبهانی اشاره می‌شود:-اعتصاب مطبوعاتبر سفره‌ی چرمین امشب،یک نامه و یک دفتر کو یک سطر به تنهایی نه،یک واژه‌ی تنهاتر کو (همان،5301)-مرگ حمید مصدق و احمد شاملو(دو شاعر معاصر ایرانحمید جان به شعری خوش ز جنگ خود بزن فالی‌ بگو که هر تباهی را نهایت است و انجامی‌ گذشتگان باقی مانده است،نمود برخی از جلوه‌های زندگی امروز در سروده‌های زیر دیده می‌شود:-مراسم عید نوروزعید پول زرد و عروسک،عید کفش برقی و دامن‌ عید ترک مشق و دبستان،عید شاد کودکی من‌ (همان،906)مهره‌ی مارش اگر هست جادوی مهر تو کرده است‌ زود بیا تا نمرود است این دل بیماری بی تو سنتی فاصله گرفته و جویای ظرفیت‌ها،تجربه‌ها و عوالم تازه در غزل شده است؛با توجه به این که عناصر زندگی امروز"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.