Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی تأثیر افزایش سرمایه از محل حق تقدم بر حجم معاملات سهام در بورس اوراق بهادار ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (22 صفحه - از 95 تا 116)

کلیدواژه ها :

بازده سهام ،حجم معاملات ،افزایش سرمایه ،عرضه حق تقدم

کلید واژه های ماشینی : اعلان خبر افزایش سرمایه، بورس اوراق بهادار ایران، حجم معاملات سهام، حق تقدم، سهام، افزایش سرمایه از محل حق، حق تقدم بر حجم معاملات، حجم معاملات سهام عادی شرکت، حجم معاملات سهام در بورس، حجم معاملات سهام رابطه معنی‌داری

یکی از معیارهای ارزیابی بورس های معتبر جهان، حجم مبادلات سهام است. این تحقیق به مطالعه تاثیر افزایش سرمایه از محل حق تقدم بر حجم معاملات سهام عادی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران طی سال های 1373 تا 1382 می پردازد. نتایج تحقیق نشان می دهد که اولا بین اعلان خبر افزایش سرمایه از محل حق تقدم و تغییرات حجم معاملات سهام رابطه معنی داری وجود دارد، به طوری که میانگین حجم معاملات سهام در هفته اعلان کاهش، و در هفته اول بعد از اعلان مجددا به شدت کاهش یافته است ولیکن در روند رو به رشد حجم معاملات، حرکات قبلی را تا حدودی تصحیح کرده است ولیکن در مقایسه با قبل از اعلان خبر افزایش سرمایه، حجم معاملات کمتر است. ثانیا بین نوع صنعت و تغییر در حجم معاملات سهام ناشی از اعلام خبر افزایش سرمایه از محل حق تقدم، رابطه معنی داری وجود ندارد. این مطلب بیانگر آن است که در بازار ایران در پاسخ به خبر افزایش سرمایه، نوع صنعت کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

خلاصه ماشینی:

"بررسی تأثیر افزایش سرمایه از محل حق تقدم بر حجم معاملات سهام‌ در بورس اوراق بهادار ایران زکیه شوشتریان*\علی اکبری** دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت چکیده یکی از معیارهای ارزیابی بورس‌های معتبر جهان،حجم مبادلات سهام است. در این تحقیق نیز بر آن شدیم که تأثیر افزایش‌ سرمایه از محل آورده‌ی نقدی و مطالبات را بر حجم معاملات سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس‌ اوراق بهادار ایران مورد بررسی قرار دهیم. بی و جو(9991)نیز به بررسی این مطلب پرداختند که آیا اطلاعات افشا شده نظیر اعلان حق‌ تقدم،باعث تغییرات سریع قیمت و حجم معاملات می‌گردد؟نتایج تحقیق آن‌ها نشان داد که بعد از اعلان حق تقدم،حجم معاملات بسیار بیشتر از دوره‌ی قبل از اعلان بوده است و از طرف دیگر سرعت‌ تغییرات قیمت بعد از اعلان حق تقدم نسبت به زمان قبل از اعلان کاهش می‌یابد. نتایج این تحقیق خود همبستگی قوی در نسبت گرد متوالی سهام را برای هر دو بورس تحت بررسی نشان داده و بر این‌ اساس کومار معتقد است که سرمایه‌گذاران از اهمیت حجم معاملات سهام مطلع هستند و آن را به‌ عنوان یک عامل اصلی در تصمیم‌گیری مورد استفاده قرار می‌دهند. بحث و نتیجه‌گیری یافته‌های تحقیق با توجه به تجزیه و تحلیل داده‌ها و آزمون فرضیه‌ها،با بکارگیری روش‌های‌ آماری نشان‌دهنده آن است که اولا بین اعلان خبر افزایش سرمایه از محل آورده‌ی نقدی و مطالبات و تغییر حجم معاملات سهام در بورس اوراق بهادار ایران رابطه معنی‌داری وجود دارد به طوری که‌ میانگین حجم معاملات سهام بعد از اعلان خبر مذکور نسبت به قبل از آن کاهش یافته است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.