Skip to main content
فهرست مقالات

الیصـابـات

نویسنده:

ISC (19 صفحه - از 60 تا 78)

کلیدواژه ها :

الیصابات ،زنان شایسته ،خیر و نیکی در قرآن ،خوف و رجاء ،خضوع و خشوع

کلید واژه های ماشینی : الیصابات ، زنان ، خدا ، قرآن کریم ، امید ، رجاء ، زکریا ، اهداف تربیتی داستان الیصابات ، خداوند ، تربیتی

آنچه می‌خوانید، مطالبی است که به اهداف تربیتی داستان الیصابات در قرآن کریم، به عنوان یکی از اسوه‌های خاشعات پرداخته است تا هر کس از آن درس زندگی و جاودانگی آموخته، آن را سرلوحه کار خویش قرار دهد. زنان شایسته و نمونه، اوصاف زنان شایسته، شناسایی زنان ناشایست، پیشگامی در کارهای خیر و نیک، خداوند را با بیم و امید خواندن و... از موضوعات این نوشتار است که به کلام نورانی وحی مزین می‌گردد.

خلاصه ماشینی:

"اکنون سؤال این است که «خیر» به کدام‌یک از افعال اختیاری ما و بر اساس چه معیاری اطلاق می‌شود، در پاسخ می‌گوییم: کاری که در تحقق کمال برای انسان، نقش مثبت داشته باشد، یعنی کاری که انسان سعی می‌کند با انجام آن به مطلوب و هدف نهایی خود برسد. حضرت زکریا و همسر او الیصابات با این‌که خداوند حکیم را با معرفت قلبی ادراک کرده بودند و هیچ تردیدی در عنایات و افاضات خداوند روا نمی‌داشتند، لیک اقتدار خالق رشحه بر اندام آنان می‌انداخت تا ملتمسانه و مخلصانه و با بیم و امید به آینده خویش نظر افکنند و تسلیم اوامر او گردند. »بنابراین "نقش تربیتی خوف و رجاء" بدین قرار است: سعادت و جاودانگی پذیرش دعوت انبیاء و هدایت الهی، شتاب در کارهای خیر و نیک، جز خدا از کسی نترسیدن و عبرت‌آموزی از حوادث. 47خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: الم یأن للذین آمنوا ان تخشع قلوبهم لذکر الله و ما نزل من‌الحق ولا یکونوا کالذین أوتوا الکتاب من قبل فطال علیهم الامد فقست قلوبهم و کثیر منهم فاسقون48؛«آیا هنگام آن نشده است برای کسانی که ایمان دارند، دل‌هاشان در برابر یاد خدا و آنچه از حق فرود آمده بشکند و متأثر شود و نباشد چون کسانی‌که قبلا کتاب به ایشان داده شد؛ با پس مدت‌ها بدین منوال گذشت پس دل‌هاشان سخت و سنگ شد و بسیاری از ایشان فاسق و نابکارند. »آیات کریمه در خصوص اهداف تربیتی خشوع الف) خداوند خشوع را از صفات برجسته و نقطه امتیاز انسان دانسته، در ستایش انبیا می‌فرماید: «آنان در انجام کارهای خیر شتاب می‌کردند و با بیم و امید ما را می‌خواندند و دربرابر ما خاشع بودند»."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.