Skip to main content
فهرست مقالات

تأثیر بستر دینی در پیشرفت علم

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 65 تا 74)

کلیدواژه ها :

دین ،پیش‌رفت علم

کلید واژه های ماشینی : پیش‌رفت علمی ، ادیان ، علمی ، طبیعت ، آموزه ، نگرش ، پیدایش ، تأثیر ، وجود بستر دینی ادیان ابراهیمی ، اسلامی

در این مقاله، پس از ذکر ویژگی‌های دوران شش‌گانه پیش‌رفت علمی، بررسی‌های انجام شده در خصوص علل به‌وجود آمدن این تحولات تجزیه و تحلیل می‌شود. اندیشمندان، وجود بستر دینی ادیان ابراهیمی را عامل بسیار مؤثری در پیدایش این رشد علمی می‌دانند. این مقاله در پی بررسی نحوه و شواهد دال بر این تأثیر است.

خلاصه ماشینی:

"دگرگونی‌های بسیاری نیز پیش از این دوره در سایر جنبه‌های زندگی انسان رخ داده بود که همه آنها می‌توانستند به عنوان زمینه‌های پیش‌رفت علمی مطرح باشند. در اینجا این پرسش مطرح است که اگر دیدگاه دینی خلقت در پیش‌رفت علم مؤثر است، پس چرا پیش‌رفت علم در اروپا تا دوران پس از قرون وسطا به تأخیر افتاد؟ مگر کلیسا مانعی در برابر پیش‌رفت علم نبود؟ در پاسخ ابتدا به این مسئله باید توجه داشت که اگر کلیسا را در رکود علمی اروپا مقصر بدانیم، چرا سایر فرهنگ‌ها را نباید مقصر دانست؟ در کشورهایی که کلیسا در آنها نقش نداشت، چرا رکود اتفاق افتاد؟ واقعیت این است که مسیحیت ذاتا مشوق دیدگاه خلقت و نظم عالم بود، به همین دلیل، توقع می‌رفت که رویکرد کلیسا نیز در این جهت باشد. به هرحال، هنوز این پرسش باقی است که چرا آموزه خلقت نتوانست زودتر پیش‌رفت علمی را موجب شود؟ چه موانعی در برابر نهضت علمی وجود داشت که آن را تا قرن هفدهم به تاخیر انداخت؟ پاسخ ایان بوربور (باربور، 1362: 55-57) به این پرسش به بعضی اعتقادات جزمی مسیحیت در آن دوران برمی‌گردد. همان‌گونه که دکتر سید حسین نصر به درستی در کتاب ارزش‌مندش با عنوان دین و سامان طبیعت تأکید می‌کند، ششمین دوره پیش‌رفت علمی در قرن 21 نمی‌تواند توفیق پیدا کند، مگر آن که نقشی فعال به ادیان ابراهیمی، به‌ویژه اسلام دهد (نصر، 1379: 215) پیش‌رفت‌های علمی در قرون هیجده تا بیست که برای بشر احساس ناوابستگی به دستورات دین مبتنی بر فرامین الهی را به وجود آورده بود، به تخریب طبیعت و محیط زیست انجامید."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.