Skip to main content
فهرست مقالات

چگونه قرآن را حفظ کنیم؟

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 108 تا 129)

کلیدواژه ها :

قرآن ،حفظ ،مقدمات حفظ ،آداب و احکام حفظ ،روش و شرایط حفظ

کلید واژه های ماشینی : قرآن، حفظ قرآن، فظ قرآن، آیات قرآن، تکرار، حفظ آیات، حفظ آیات قرآن، آشنایی، حفظ قرآن کریم، سوره‌های قرآن

اگر چه مقصود نهایی قرآن کریم عمل به تعالیم والای آن است، اما در راه رسیدن به این هدف غایی کسب معرفت و فیض از محضر این کتاب آسمانی ضرورت دارد. حفظ آیات الهی یکی از فیوضاتی است که مسلمانان می‌توانند بدان اهتمام ورزند، لذا در این نوشتار اصول مهم و مبانی حفظ قرآن کریم با هدف ترویج فرهنگ حفظ و بهره‌گیری از الهامات الهی تبیین می‌گردد.

خلاصه ماشینی:

"و یا دیگر لازم نیست مثلا مجموع شش صفحه‌ی دوم تا هفتم، یا سوم تا هشتم، و یا مجموع هفت صفحه‌ی سوم تا نهم، یا چهارم تا دهم، یا پنجم تا یازدهم، یا ششم تا دوازدهم را نیز بخوانید و تکرار کنید تا حفظتان گردد؛ زیرا انجام دادن این امر، به صورت حالت تصاعدی درخواهد آمد و در نتیجه، وقت فراوانی از شما را خواهد گرفت و ممکن است خود تکرار زیاد و بدون ضرورت آیات، موجب خستگی و دلزدگی‌تان نیز شود. 3. اگر بلندی آیه‌ای از یک سطر بیشتر باشد، مبنای شما در روش حفظ خود این آیات، سطر به سطر و در مجموعه‌خوانی سطرها با یکدیگر، حداکثر تا سه سطر خواهد بود؛ یعنی چنانچه بلندی آیه‌ای، مانند آیه‌ی 160 سوره‌ی «اعراف»، شش سطر باشد، آن را به دو قسمت سه سطری تقسیم می‌کنید و مطابق مراحلی که برای حفظ تفکیکی و ترکیبی آیات گفته شد تکرار و حفظ می‌شود. حتما دقت کنید که کلمات و آیات قرآن را، از همان آغاز خواندن و حفظ کردن و از نظر تلفظ و حرکت و اعراب، به شکل صحیح بخوانید و حفظ کنید؛ زیرا در صورتی که تلفظ و حرکت و اعراب کلمه‌ای، به شکل غلط وارد حافظه‌ی شما شود، تلاشتان برای حفظ چنین کلمه‌ای دو برابر خواهد شد: یک بار باید شکل غلط این کلمه را از حافظه‌ی خود بیرون برید و بار دیگر باید شکل صحیح آن را به درون حافظه‌ی خویش برید و جایگزین شکل قبلی آن نمایید."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.