Skip to main content
فهرست مقالات

فلسفه ی علم کلام

نویسنده:

ISC (17 صفحه - از 59 تا 75)

کلیدواژه ها :

فلسفه‌ی علم کلام ،جایگاه علم کلام ،ضرورت علم کلام ،منشأ علم کلام

کلید واژه های ماشینی : علم کلام ، فلسفه‌ی علم کلام ، دین ، پیدایش علم کلام ، اسلامی ، منشأ پیدایش علم کلام ، جایگاه علم کلام ، تاریخ پیدایش علم کلام اسلامی ، منشأ ، وحی

در این جستار پس از ارایه‌ی تعریفی از فلسفه‌ی علم کلام که دست‌آورد مقاله‌ی گذشته است به جایگاه علم کلام در اسلام و غرب پرداخته شده و سپس درباره‌ی ضرورت، منشأ و انگیزه‌ی پیدایش علم کلام سخن به میان آمده است.

خلاصه ماشینی:

"2 مسایل درون کلامی: این‌گونه مسایل هرچند در درون گستره‌ی علم کلام جای دارند؛ اما آن‌چه که باعث می‌شود از زمره‌ی مباحث فلسفه‌ی علم کلام به شمار آیند نوع نگرش به آن‌ها است؛ چرا که از منظری بیرونی به آن‌ها نگریسته می‌شود، مانند بحث از «خداشناسی» با این دید که مسأله‌ای مشترک میان ادیان است، به منظور ارایه‌ی تحلیل عقلانی از آن. در صورت نخست باید گفت: تاریخ پیدایش علم کلام اسلامی مقارن با تاریخ ظهور اسلام است؛ زیرا با مراجعه به قرآن و تاریخ روشن می‌شود که در عصر رسالت، مباحث کلامی به صورت‌های سه‌گانه‌ی مزبور در سطحی وسیع مطرح بوده است و برای هر یک از آن‌ها نمونه فراوانی در قرآن، روایات و منابع تاریخی یافت می‌شود». دقیقی برای پیدایش علم کلام اسلامی در پاسخ به این پرسش نهفته است که آیا علم کلام هویت دفاعی دارد یا هویت معرفت‌زایی و یا هویتی دوگانه ترکیبی از دفاع و معرفت‌زایی در حقیقت آن لحاظ شده است؟ ارایه‌ی تصویری دفاعی از علم کلام به فارابی و پیروان وی برمی‌گردد که اعتقاد به نظریه‌ی وحدت حقیقت دین و حقیقت فلسفه داشتند و چون تحصیل معرفت به جهان هستی را از رسالت‌های دانش فلسفه می‌دانستند نه کلام؛ از همین روی دانش کلام را به محافظت و دفاع از باورهای دینی تعریف کرده‌اند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.