Skip to main content
فهرست مقالات

مقالات اقتصادی: پژوهشی درباره: منطقه ها و سرزمین های آزاد (منطقه ها و سرزمین های آزاد آسیا و استرالیا دکتر امیر هوشنگ امینی)

نویسنده:

(5 صفحه - از 23 تا 27)

کلید واژه های ماشینی : منطقه ، چین ، اقتصادی ، صنایع ، منطقه توسعه اقتصادی و تکنولوژیک ، بندر ، منطقه‌های اقتصادی ویژه ، تولید ، شهر ، توریستی

خلاصه ماشینی:

"نکته درخور اهمیت این که‌"منطقه‌های اقتصادی ویژه‌" ( SEZ )براساس و هدف توسعه صادرات به میزان 70 درصد تولیدات از طریق سرمایه‌گذاری خارجی مورد عمل قرار گرفت. آنچه مسلم است این‌که هرچند در منطقه‌های‌ اقتصادی ویژه اقتصادی‌"در آغاز برای تغییر شرایط کار در نظر گرفته شده بود،اما در حال حاضر مقامات از این جهت‌ به خود می‌بالند که با وجود چهار برابر شدن میزان تولید، دستمزدها فقط به دو برابر افزایش یافته است که تازه‌ بخشی از آن هم از سوی دولت اخذ می‌شود. تدارکات تکنولوژیک منطقه توسعه تکنولوژی که‌ در سال 1986 بالغ بر بیش از 200 میلیون دلار بوده است، اکنون به بیش از چند میلیارد دلار افزایش(طراحی شده در سال 1991)یافته است. اما هیانان امروز پس از گذشت چند سال به یکی از پیشرفته‌ترین منطقه‌های اقتصادی ویژه‌ چین تبدیل شده است که البته دارای مسائل و مشکلات‌ اجتماعی ناشی از پیشرفت سریع نیز می‌باشد. اما عملکرد منطقه نشان می‌دهد که از سال 1984 که‌ فعالیت‌"جوهای‌"آغاز شد پیشرفت بیشتر از طریق‌ فعالیت‌های توریستی حاصل شده و صنعت در مرحله‌ی‌ بعدی قرار داشته است. توجه به این نکته درخور اهمیت است که‌"جوهای‌"بعد از"شن‌جن‌"بزرگترین مرکز توریستی چین است و گفته‌ می‌شود بخش عظیمی از توریست‌های بازدیدکننده از چین مربوط به همین منطقه و"شن‌جن‌"می‌باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.