Skip to main content
فهرست مقالات

ورزشهای برخوردی و بیماریهای عفونی

نویسنده:

(14 صفحه - از 95 تا 108)

کلید واژه های ماشینی : ورزشهای برخوردی و بیماریهای عفونی، بیماری، ویروس، ورزشکار، HIV، عفونی، پوست، انتقال، آلودگی، ورزشهای برخوردی

ورزشهای برخوردی مانند کشتی، بوکس و ورزشهای رزمی به دلیل تماس و درگیری نزدیک دو حریف در پاره‌ای از موارد با خونریزی و آسیبهای پوستی و مخاطی همراه است. در این گونه ورزشها امکان انتقال میکروارگانیزمهای خطرناک و بعضا کشنده مانند عوامل هپاتیتهای B،C و عامل بیماری ایدز (HIV) دور از ذهن نیست. شایعترین راه انتقال این ویروسها از راه خون است. عامل هپاتیت B آسانتر از دو ویروس دیگر از راه تماس با خون و ترشحات به ورزشکار سالم انتقال می‌یابد. عدم مراقبت و درمان هپاتیت B ممکن است به بیماریهای مزمن و حتی سرطان کبد منجر شود. در حال حاضر فقط عامل هپاتیت B دارای واکسن مؤثر است. به منظور پیشگیری از آلودگی و کنترل بیماران باید دستورالعمل (پروتکل) رویارویی و مقابله با آن در اختیار تمام کادرهای ورزش کشور اعم از ورزشکار، مربی، سرپرست و حتی داوران قرار گیرد. با توجه به این دستورالعمل، نظارت دقیق بر وضعیت ورزشکار در سه دوره زمانی قبل، هنگام و پس از فعالیت ورزشی (تمرین یا مسابقه) ضروری است.

خلاصه ماشینی:

"ب ـ مسئولیت کادر پزشکی، مربیان، سرپرستان تیمها و ورزشکاران 1ـ اقدامات قبل از فعالیت ورزشی (تمرین یا مسابقه) 1ـ1ـ دریافت دستورالعمل آشنایی و کنترل بیماریهای عفونی از باشگاه 1ـ2ـ تزریق واکسن HBV به ورزشکار و حتی نیروهای مراقبتهای پزشکی، داوران و مربیان 1ـ3ـ کنترل محوطه ورزشی از جهت عاری بودن از آلاینده‌های محیطی مانند گرد و خاک و غیره 1ـ4ـ نظارت بر رعایت بهداشت فردی توسط ورزشکار مثلا" شستشو دست با آب و صابون (بویژه بعدازگرفتن‌بینی، دستکاری چشم، بینی و دهان و بعد از خروج از توالت). در خصوص مشکلات و حساسیتهای مرتبط با بیماری عفونی منتقل شده از راه خون موارد ذیل به نظر می‌رسد: 1ـ قوانین بسیاری از کشورهای معتبر در صحنه‌های بین‌المللی ورزش می‌گوید هیچ محدودیت و منع قانونی برای فعالیت ورزشی ورزشکاری که آزمایش ابتلا به بیماری ایدز(HIV/AIDS) آنها مثبت است نباید اعمال کرد (13). 2ـ سیر مزمن و نهفته برخی از بیماریها، حضور ورزشکاران بیماری که در وضعیت تحت بالینی (Subclinical) هستند، مشکل ناقلان سالم و مستعد بودن اوضاع محیطی به واسطه عدم رعایت بهداشت می‌تواند در انتقال مرموزانه و بی سر و صدای عوامل عفونی در میدانهای ورزشهای برخوردی مؤثر باشد. ب) دستورالعملهای چگونگی رویارویی و پیشگیری از عوامل عفونی قابل انتقال در ورزشهای رزمی (Boold awar) توسط سازمان تربیت بدنی (انجمن پزشکی) تهیه شود و در اختیار تمام هیأتها و باشگاه‌های کشور قرار گیرد و بطور قاطع همه ورزشکاران و حتی مربیان، داوران و کادرهای اجرایی تیمهای ورزشی را ملزم به رعایت آن کنند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.