Skip to main content
فهرست مقالات

نقش عوامل انسانی بویژه عوامل شناختی در معادلات قدرت رزمی

نویسنده:

(14 صفحه - از 109 تا 122)

کلید واژه های ماشینی : انگیزش ، معادلات قدرت رزمی ، روحیه ، عوامل شناختی در معادلات قدرت ، عوامل ، مبنای نیازهای انسانی موجب انگیزش ، جنگ ، روانی ، ایجاد روحیه و انگیزش ، روحیه و انگیزش

روحیه و انگیزش یکی از عوامل مهم انسانی در معادلات قدرت رزمی به شمار می‌رود. پاسخ به این سؤال اهمیت دارد که ایجاد روحیه و انگیزش از طریق چه عواملی امکانپذیر است و کدام عامل در موقعیتهای رزمی اهمیت ویژه دارد. عمدتا نظریه‌پردازان، نیازهای ارضا نشده را عامل مهمی در ایجاد انگیزش می‌دانند و بر این اساس نیازهای مختلفی را ذکر کرده‌اند که شامل نیازهای زیستی، نیازهای شخصیتی، اجتماعی و روانی می‌شود. با توجه به مفاد متون اسلامی درمی‌یابیم که در معادلات قدرت رزمی در بحرانهایی مانند جنگ، که مرگ و زندگی انسان در میان است، عوامل شناختی و پدیدارشناسی فرد، زیربنایی‌ترین عامل به شمار می‌رود و ضعف روحیه و ناتوانی روحی، که موجب کاهش قدرت رزمی می‌گردد، در چنین موقعیتهای بحرانی به ضعف در این عوامل باز می‌گردد و درصورت نبودن این عامل، هیچ یک از عوامل دیگر در موقعیتهای رزمی نمی‌تواند به عنوان جایگزین مطرح باشد؛ اما با حضور عامل شناختی، سایر عوامل، که بر مبنای نیازهای انسانی موجب انگیزش و روحیه می‌شود، با عامل مذکور در تعامل پیچیده‌ای عمل می‌کند و موجب افزایش قدرت رزمی می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"با توجه به مفاد متون اسلامی درمی‌یابیم که در معادلات قدرت رزمی در بحرانهایی مانند جنگ، که مرگ و زندگی انسان در میان است، عوامل شناختی و پدیدارشناسی فرد، زیربنایی‌ترین عامل به شمار می‌رود و ضعف روحیه و ناتوانی روحی، که موجب کاهش قدرت رزمی می‌گردد، در چنین موقعیتهای بحرانی به ضعف در این عوامل باز می‌گردد و درصورت نبودن این عامل، هیچ یک از عوامل دیگر در موقعیتهای رزمی نمی‌تواند به عنوان جایگزین مطرح باشد؛ اما با حضور عامل شناختی، سایر عوامل، که بر مبنای نیازهای انسانی موجب انگیزش و روحیه می‌شود، با عامل مذکور در تعامل پیچیده‌ای عمل می‌کند و موجب افزایش قدرت رزمی می‌شود. نتیجه اینکه در سازمان نیروهای مسلح باید به همه عواملی که در ایجاد انگیزش و روحیه مؤثر است توجه شود؛ چه آنهایی که به قول هرزبرگ به عنوان عوامل مؤثر در حفظ وضع موجود، موجب بقا و موجودیت نیروها در سازمان می‌گردد و چه آنها که به عنوان عوامل مؤثر در ایجاد انگیزه موجب به وجود آوردن روحیه انگیزش در افراد سازمان می‌شود، اما این دو دسته عوامل بویژه در موقعیت رزم به عنوان شرایط لازم و نه شرایط کافی عمل می‌کند. در جنگ و بحرانهای نظامی، عامل شناخت و ایمان به عنوان عامل مکمل در کنار سایر عوامل، نقش اساسی و زیربنایی در معادله قدرت رزمی به عهده دارد و همه این عوامل در تعاملی پیچیده عمل می‌کند و موجب تقویت روحیه و انگیزش و ارتقای قدرت رزمی می‌شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.