Skip to main content
فهرست مقالات

نحوه اندازه گیری ریسک صدور در شرکت های بیمه با استفاده از روش ارزش در معرض ریسک

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (20 صفحه - از 40 تا 59)

کلیدواژه ها :

ارزش در معرض ریسک ،ریسک صدور بیمه‌نامه ،سرمایه‌ اقتصادی ،شبیه‌سازی مونت کارلو

کلید واژه های ماشینی : ریسک ، ارزش در معرض ریسک ، بیمه ، اندازه‌گیری ریسک صدور در شرکت ، خسارت ، پورتفوی ، اندازه‌گیری ریسک ، تابع توزیع ، اقتصاد مالی اندازه‌گیری ریسک ، نحوه اندازه‌گیری ریسک صدور

یکی از مباحث بسیار مهم در اقتصاد مالی اندازه‌گیری ریسک می‌باشد.در این‌ علوم سه روش عمده برای اندازه‌گیری ریسک وجود دارد که عبارت‌اند از: انحراف از معیار،ضریب تغییرات و ارزش در معرض ریسک.همان‌طور که‌ می‌دانیم اندازه‌گیری ریسک براساس تابع توزیع احتمال صورت می‌پذیرد. ارزش در معرض ریسک،حد اکثر خسارت یک دارایی یا یک پورتفوی را در یک دوره زمانی و با یک احتمال معین اندازه می‌گیرد. از آنجا که ما فرض نموده‌ایم که شرکت مورد بررسی یک شرکت تازه‌ تاسیس است(و لذا آمار خسارت نیز چندان نمی‌باشد)،بنابراین با استفاده از شبیه‌سازی مونت کارلو اقدام به شبیه‌سازی این خسارت کرده و از این طریق‌ تابع توزیع احتمال خسارت این شرکت را برآورد کرده‌ایم،سپس‌ VaR را از این تابع توزیع محاسبه نموده‌ایم.در ادبیات مالی ریسک‌ VaR حد اقل سرمایه‌ (ذخیره مالی)مورد نیاز جهت پوشش ریسک‌های مالی(بیمه‌ای و غیربیمه‌ای) را اندازه می‌گیرد.به عبارت دیگر شرکت‌های بیمه(و سایر شرکت‌های مالی) متناسب با فعالیت خود ذخیره مالی حد اقل به اندازه‌ VaR بایستی داشته باشند تا بتوانند حد اکثر خسارت ممکن ناشی از فعالیت بیمه‌ای را پوشش دهند.

خلاصه ماشینی:

"طبق تعریف،اگر 1-a سطح‌ اطمینان(59% تا 99%)باشد،در این صورت احتمال این که تغییرات پورتفوی از میزان‌ ارزش در معرض ریسک کمتر باشد برابر با a خواهد بود،یعنی: (11)(به تصویر صفحه مراجعه شود) اگر دو طرف معادله داخل پرانتز در معکوس انحراف معیار پورتفوی ضرب شود آنگاه: (21)(به تصویر صفحه مراجعه شود) (31)(به تصویر صفحه مراجعه شود) (41)(به تصویر صفحه مراجعه شود) (51)(به تصویر صفحه مراجعه شود) در رابطه(91)مقدار F-1(a) را باتوجه به نوع تابع توزیع،می‌توان از جداول مربوط به‌ توزیع احتمال(مثلا نرمال استاندارد)به دست آورد (Gallati,2003,389-392) . این شیوه رفتار عوامل ریسک را در بازده زمانی(به تصویر صفحه مراجعه شود)با فرض‌ مشخص بودن تابع توزیع احتمال آنها،با ایجاد اعداد تصادفی شبیه‌سازی می‌کند. 4. برآورد و تحلیل نتایج همان‌گونه که گفته شد اگر آمار و اطلاعات مربوط به عوامل ریسک وجود نداشته‌ باشد،در این صورت از روش‌های شبیه‌سازی مونت کارلو برای ایجاد تابع توزیع(که از قبل مفروض در نظر گرفته شده است)استفاده می‌شود. همان‌ طور که در بخش قبل ذکر شد برای استفاده و کاربرد روش شبیه‌سازی مونت کارلو باید به صورت زیر عمل کرد: الف)بررسی و تشخیص تابع توزیع احتمال خسارت:برای تشخیص نوع تابع‌ توزیع خسارت،از آمار میزان خسارت پرداختی رشته بیمه آتش‌سوزی کل صنعت بیمه‌ کشور در دوره زمانی 2831-1431 استفاده کرده و از نرم‌افزار Eviews برای این آزمون‌ بهره جسته‌ایم(پیوست 1). نمودار فراوانی توزیع خسارت به روش مونت کارلو (به تصویر صفحه مراجعه شود) ت)در این مرحله ارزش در معرض ریسک محاسبه شده است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.