Skip to main content
فهرست مقالات

سیمای امنیت در نهج البلاغه

ناقد:

ISC (8 صفحه - از 257 تا 264)

کلید واژه های ماشینی : امنیت، سیاسی، امام، اندیشه سیاسی امام، جایگاه امنیت در اندیشه سیاسی، فصل ارزش امنیت در اسلام، امنیت سیاسی، استبداد، بیعت، سیمای امنیت در نهج‌البلاغه

مطالب کتاب در دو بخش کلیات و ابعاد امنیت سازمان دهی شد. مباحث بخش اول در سه فصل ارزش امنیت در اسلام، جایگاه امنیت در اندیشه سیاسی امام علی‌علیه السلام و مفهوم امنیت ترتیب یافت و بحث‌های بخش دوم در شش فصل امنیت فردی، سیاسی، اقتصادی، قضایی، مرزی و صلح و امنیت جهانی مورد توجه مؤلف قرار گرفت. از مفروضات کتاب این است که نهج البلاغه پس از قرآن کریم از مهم‌ترین منابع اسلامی به شمار می‌رود و در بردارنده اندیشه امام علی‌علیه السلام است. نهج البلاغه در خصوص امنیت و شقوق آن، دارای مطالب ارزش مندی است، با توجه به این که کار مستقلی در این زمینه تاکنون صورت نگرفته است، مؤلف می‌کوشد تا بحث امنیت و ابعاد آن را از نگاه امام علی‌علیه السلام در نهج البلاغه پی‌گیری نماید.

خلاصه ماشینی:

"فصل چهارم؛ امنیت قضایی‌ نویسنده پس از بیان ضرورت برخورداری جامعه از امنیت قضایی، اظهار می‌کند که امام علی‌علیه السلام راه نجات اسلام را اصلاح دستگاه عدالت و بنیان‌گذاری سیستم دادرسی می‌داند و تضمین امنیت قضایی افراد در جامعه مستلزم رعایت سه اصل انتخاب قاضی، شرایط قاضی و وظایف دولت در برابر قاضی است؛ یعنی قاضی باید از نظر علم، اخلاق و تقوا از دیگران برتر باشد. 2. هم‌چنین نویسنده در فصل دوم (جایگاه امنیت در اندیشه سیاسی امام علی‌علیه السلام) از بخش اول فقط از یک منبع (زمینه‌های تفکر سیاسی در قلمرو تشیع و تسنن از محمد مسجد جامعی) استفاده کرد، به گونه‌ای که مطالب آن تلخیصی از کتاب مذکور بوده و حالت توصیفی داشتن متن آشکار است و تحلیل مؤلف در دو صفحه آخر همین فصل، هیچ ارجاعی به نهج‌البلاغه ندارد، یعنی تیتر با محتوا هم پوشی ندارد؛ در حالی که اصل در فعالیت پژوهشی و تالیفات تحقیقی، مطابقت تیتر با محتوا و وجود منطق در فصل‌بندی است. 4. مؤلف در فصل دوم (امنیت سیاسی) از بخش دوم پس از تعریف سیاست و دولت، نتیجه‌گیری نمی‌کند که این تعاریف چه رابطه‌ای با امنیت سیاسی دارند؟ و توضیح بحث مقبولیت و مشروعیت از دیدگاه امام علی‌علیه السلام چگونه با امنیت سیاسی ارتباط پیدا می‌کند؟ اگر راه رسیدن به قدرت در میزان امنیت سیاسی مؤثر است، شایسته بود که راه‌های دیگر نیز تبیین می‌شد. 7. نویسنده اگرچه با بیان کلام امام علی‌علیه السلام به اهمیت جایگاه امنیت مرزها (در فصل پنجم از بخش دوم) اشاره می‌کند، اما تحلیلی از گفته‌های آن حضرت و کیفیت ارتباط آن با موضوع تحقیق ارائه نمی‌کند؛ معلوم نشده که چرا مؤلف وظایف متقابل زمام‌دار و مرزبانان را توضیح داده است؟ 8."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.