Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نگرش والدین، مربیان و دانشجویان در مورد ضرورت آموزش پیش از دبستان

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 7 تا 24)

کلید واژه های ماشینی : آموزش ، کودکان ، آموزش و پرورش ، بررسی نگرش والدین ، پیش‌از دبستان ، مورد ضرورت آموزش پیش‌از دبستان ، دوره پیش‌از دبستان ، پرورش پیش‌از دبستان ، تربیتی ، ز دبستان

آموزش و پرودش در دوره پیش از دستان در ساختار آموزشی بسیاری از جوامع و کشورها جایگاه بسیار ارزشمند و حساسی دارد. بافته های پژوهشی سیار نشان دهنده اهمیت و ضرورت این دوره از آموزش‌ها در شکل‌دهی موفقبت‌های تحصبلی کودکان در دوره‌های بالاتر و نیز ارتقای کارآی درونی-سستم‌های آموزشی است. در این راستا باورضا و عقاید و نگرش‌های دست اند رکاران و برنامه‌ریزان و نراد تا کودکان دز توسعه و اشاعه سرنامه‌ریزی‌ها و سرمایه گذاری برای پذ برش و افزایش ورود کودکان به این دوره از آموزش‌ها سهم به‌سزایی داشته است. در کشور ما به‌ویژه تا قل از رویداد تخییر نظام آموزشی کشور و مصوبات سال 1373 در مورد آموزش‌های پیش از دستان، تردیدها و بدفهمی‌هابی وجود داشته است که به نوعی بر سرنوشت. برنامه‌ریزی و پذبرش این دوره از آموزش‌ها در ساختار رسمی آموزشی کشور تاثیر گذاشته و موانعی را ابجاد کرده است. مطلب باد شده که انگیزة اصلی انجام این پژوهش بوده استء نگارنده را بر آن داشت تا با دید علمی و منطقی‌تر به بررسی نگرش‌های والدین، مریبان و دانشجوبان پردازد» امید این‌که نتواند ضمن مستندسازی برای برنامه‌ریزی‌های غنی‌تر و استحکام جایگاه این دوره از آموزش‌ها نگاه مسوولانه‌تر و مشت‌تری را موجب کردد. این پژدهش براساس نگرش‌سنج پاتریشیا وارد در سال ۱۹۸2 صورت گرفته و نتایج نیز با یافته‌های پژوهش باد شده مقایسه و تحلیل گردیده است. نگارنده براساس تجرییات و مطالعات فراوان خود در پایان» بخش رهیافت و راهبردهای عملی، پیشنهادهایی را به‌منظور فراهم آوردن شرایط مناسب و شکل‌دهی سیمای مطلوب در برنامه‌ریزی‌های این دوره و به‌ویژه مستحکم کردن جایگاه این دوره از آموزش‌ها و در ارتباط با ساختار آموزش رسمی ابتدایی ارائه داده است. این مقاله را خانم دکتر فرخنده مفیدی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهیه و در اختیار فصلنامه قرار داده‌اند که به این وسیله از ایشان تشکر می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"10 سؤال این است که نگاه ما به این دوره از آموزش‌ها و فرآیند تربیت در این دوره چگونه‌ است؟ -آیا آن دوره‌گذرا-چه باشد و چه نباشد-و یا حتی لزوم آن را برای همه از کودکان محروم و دوزبانه گرفته تا کودکان مرفه جامعه،یکسان می‌دانیم؟ -آیا این دوره را پیش‌نیاز و اساس تربیت‌های بعدی می‌دانیم؟ -آیا آن را به صورت پلکان اول و پایدارترین پله در نردبان ترقی و پیشرفت‌های بعدی‌ می‌دانیم؟ -آیا آن را دوره‌ای حساس و سرنوشت‌ساز از زندگی یک انسان می‌دانیم؟ -آیا به تأخیرها و غفلت‌ها در مورد آموزش‌های این دوره،با نگاه‌ مسؤولانه‌ای می‌نگریم؟ -آیا معتقدیم که اگر برای این دوره از آموزش‌ها برنامه‌ریزی نکنیم،برای رفع‌ کمبودهای ناشی از نداشتن برنامه‌ریزی صحیح به انرژی زیادتری نیاز پیدا می‌کنیم؟ -و سرانجام آیا تدارک محیطهای تربیتی در این زمان را برای کودکان لازم،همگانی و اهدافش را در ارتباط و در جهت هدف‌های تربیتی بعدی و دبستانی و نه منفک از آن می‌دانیم؟ اکنون آموزش وپرورش در دوران اولیه کودکی‌11دارای هویت ودستخوش تحول‌ شده است و در مجامع علمی و بین‌المللی از وجهه و منزلت برخوردار شده است و به وسیله‌ انجمن‌های بین‌المللی و ملی به‌عنوان حوزه و رشته‌ای جدا ومشخص و گاه قابل تفکیک از آموزش و پرورش ابتدایی شناخته شده است. گفتنی است آموزش ابتدایی از سال 1372 به‌ بعد به علت کاهش جمعیت در سن تحصیلی با کاهش دانش‌آموز روبه رو بوده است و اگرچه‌ از اواخر دهه 1360 دوره‌های یک‌ساله پیش از دبستان در مدارس دولتی تعطیل شده است‌ اما تشکیل دوره‌های آمادگی در مناطق دوزبانه که از سال 1369 در آموزش و پرورش به اجرا درآمد،توانسته تعداد 338 هزار نفر کودک را در سال 1375 تحت پوشش قرار دهد و افزایش قابل‌ملاحظه‌ای از این به بعد در پذیرش کودکان به دوره ابتدایی را به وجود آورد. national association for the education of young children,early chidhood teacher . seefeldt carol and nita barbour,early childhood education,merrill,1986."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.