Skip to main content
فهرست مقالات

مشکلات جوانان و نوجوانان و تأثیر رفتار والدین در تربیت آنها

نویسنده:

(20 صفحه - از 83 تا 102)

کلیدواژه ها :

تربیت ،عزت نفس ،جوان و نوجوان ،بزهکاری خانواده

کلید واژه های ماشینی : نوجوانان ، جوانان ، جوانان و نوجوانان ، خانواده ، درمان ، والدین ، کودک ، ایجاد عزت‌نفس جوانان و نوجوانان ، تربیت ، روانی

مقاله حاضر، تحقیقی است علمی و روان‌شناختی درباره تربیت جوانان و نوجوانان و جلوگیری از بزهکارشدن آنها. ارزش‌های تربیتی پدر و مادر و خانواده در ایجاد عزت نفس جوانان و نوجوانان، نقش مؤثری دارد. در این مقاله، عوامل ازبین‌برنده عزت نفس جوانان معرفی و راهکارها و پیشنهادهایی کلی در این زمینه داده شده است. همچنین، درباره چگونگی شکل‌گیری هویت نوجوانان و رفتارهای عاطفی و چگونگی درمان آنها بحث و رهنمودهای اسلام در برخورد با مشکلات نوجوانان ارائه شده است.

خلاصه ماشینی:

"لازم است مسائل و مشکلات این جوانان و نوجوانان بررسی و راه‌حل‌هایی برای آنها ارائه شود تا آنان درجهت مثبت حرکت کنند و خود و کشورمان را به رشد و توسعه همه‌جانبه برسانند. رابطه والدین با فرزندان اگر براساس امر و نهی بی‌مورد و داد و فریاد و عصبانیت و خشونت استوار باشد، نه تنها نتیجه مثبتی ندارد بلکه نتیجه‌اش منفی است و مانع از آن می‌شود که نوجوانان بدون ترس و واهمه مسائل خود را با آنان درمیان بگذارند و از راهنمایی‌های آنان برخوردار شوند. در این زمینه، اقدامات زیر ضروری است: مراقبت و حمایت از اطفال و نوجوانان، تا پایان دوره تحصیلی آنان و تنظیم ورقه یا شناسنامه بهداشتی که معاینات روانی کودک همه‌ساله در آن منعکس شود؛ تأمین سلامت والدین پیش از ازدواج و جلوگیری از تولد اطفال علیل؛ اصلاح وضع مالی و اقتصادی خانواده و والدین کودکان، و ازمیان‌بردن زاغه‌ها و حلبی‌آبادها و تأمین بهداشت خانواده‌ها لازم است؛ ایجاد امکان مساوی برای استفاده از کلیه امکانات و شرایط زندگی برای اطفال و نوجوان. رسانه‌های گروهی باید والدین را به‌گونه‌ای برای ایجاد محیط گرم در خانواده، آگاهی دهند که مشکلات و مسائل نوجوانان و کودکان، در آن حل و فصل شود؛ و کودکان، نظرهای خود را به روشنی و در کمال حسن نیت ابراز کنند. ب ـ نحوه برخورد اسلام با مشکلات جوانان و نوجوانان اشتباه از انسان‌ها سر می‌زند؛ پس نمی‌توان افراد را برای خطاکاری‌ها تحقیر کرد؛ بلکه باید طریقی درپیش گرفت که رفتار آنان تصحیح شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.