Skip to main content
فهرست مقالات

جنبه های روان شناختی ناتوانی جسمی اشتغال به عنوان مهمترین عامل

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 85 تا 106)

کلید واژه های ماشینی : روانی ، جسمی ، معلولیت ، سلامت روانی ، جنبه‌های روان‌شناختی ناتوانی جسمی ، ناتوانی جسمی ، اشتغال ، اجتماعی ، تبعیض ، ناتوانی جسمی اشتغال

در این نوشته به مهمترین جنبه‌های روانشناختی معلولیت یا ناتوانی جسمی توجه شده است. ناتوانی جسمی دارای ابعادی جسمانی و روانشناختی است. افراد ناتوان یک اقلیت بزرگ در هر جامعه را تشکیل می‌دهند. همانند دیگر اقلیتها، آنان اکثرا محروم بوده و مورد تبعیض و پیشداوری واقع می‌شوند. این مسائل نه تنها افراد مزبور بلکه خانواده‌ها و دوستان نزدیک آنان و تقریبا هر فرد جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهند. تعریف‌های جدیدتر ناتوانی، نمایانگر یک تغییر از دیدگاه صرفا جسمی-طبی به دیدگاه یکپارچۀ روانی–اجتماعی–اقتصادی می‌باشد. در متن حاضر، به برخی از دلایل نظری وجود تبعیض‌ها اشاره شده است. نگرشهای منفی، پیشداوریها، تبعیض‌ها، و رفتار‌های غیرمنصفانه بر همۀ جنبه‌های زندگی افرادی که از نوعی ناتوانی رنج می‌برند تأثیر به جای می‌گذارند. بویژه، عوامل مزبور بر سه زمینۀ مرتبط اشتغال، رضایت از کار و زندگی، سازگاری روانی- اجتماعی و سلامت روانی تأثیر دارند. اشتغال به کار، مهمترین عامل است. زیرا بر احساس رضایت، سازگاری، و سلامت روانی افراد نیز تأثیر به جای می‌گذارد. تدابیری چند به منظور غلبه بر نگرشهای منفی و موانع روانی-اجتماعی، بویژه در محیط‌های شغلی، معرفی گردیده‌اند، تدابیری نظیر آموزش یا کارآموزی و توانبخشی بویژه هنگامی اثر بیشتری دارند که مشارکت داوطلبانۀ هر دو گروه افراد ناتوان و دیگر افراد جامعه را تسهیل نمایند. ظاهرا، ناتوانی یا معلولیت نه فقط در جسم افراد ناتوان بلکه بیشتر در طرز فکرها و نگرشهای آنان و دیگر افراد جامعه وجود دارد که همین امر حساسیت و مشارکت بیشتر روانشناسان و پژوهشگران دیگر را ضروری می‌سازد.

خلاصه ماشینی:

"پیشداوریها، رفتارهای غیرمنصفانه، و تبعیضهای مزبور بر همۀ زندگی افراد ناتوان و بویژه بر جنبه‌های بسیار مهم استخدام شغلی، رضایت از کار و زندگی، و سازگاری روانشناختی و سلامت روانی آنان به شرح زیر تأثیر به جای می‌گذارند: 1- اشتغال یا استخدام شغلی[51]: کار نه تنها در استقلال اقتصادی بلکه در رشد مفهوم خود یا خود انگاره[52]، ارتباط با همسالان، و هویت یک شخص در جامعه نیز نقشی مهم ایفا می‌نماید (هلند[53]،1983، کی یرنان و دیگران[54]، 1989). علت جراحت یا ناتوانی ممکن است بر میزان سازگاری تأثیر کند زیرا جراحاتی که فرد شخصا به خود وارد می‌سازد، مانند خودکشی، و همچنین حوادث محیط کار و منزل غالبا برای افرادی روی داده که از قبل مسایل عاطفی و اجتماعی مهمی در زندگی شخصی خود داشته‌اند (گوی‌تر[77]، 1984). همچنین، در افراد دارای ناتوانی موارد زیر مشاهده شده است: میزان بیشتری از فشار روانی و افسردگی مزمن (ترنر و بی‌سر[86]،1990)، نشانه‌های افسردگی‌آور (ترنر و نح[87] 1988) و افسردگی، بویژه هنگامی که برای رفاه شخص دیگری مسئولیت احساس می‌کنند (الیوت و دیگران[88]، 1991). "Introduction to Section II: Issues affecting the rehabilitation of persons with physical disabilities". The relationship between physical disability, social perception and psychosocial stress. Columbus, Ohio: Ohio State University, Department of Physical Medicine, Division of Disability Research. The sociology and social Psychology of disability and rehabilitation."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.