Skip to main content
فهرست مقالات

زن در سطوح ملی و بین المللی (نگرشی کوتاه به اقدامات اصلاحی جایگاه زنان شیعه)

نویسنده:

ISC (34 صفحه - از 105 تا 138)

کلیدواژه ها :

بعد سیاسی ،بعد فرهنگی ،بعد اقتصادی ،شاخصتوسعه جنسیتی ،شاخص توانایی جنسیتی

کلید واژه های ماشینی : زنان ، سیاسی ، جهان ، نگرش ، زنان شیعه ، سطوح ملی و بین‌المللی ، فناوری ، فناوری ، سیاسی زنان ، کیف مشارکت سیاسی زنان جهان

آمار و کم و کیف مشارکت سیاسی زنان جهان، پست‌های زنان در سطوح دولتی، اجلاس‌ها و قطعنامه‌های جهانی و حوزه‌های اصلی فعالیت‌های کمیسیون‌هایی که در مقوله وضعیت سیاسی زنان در سطوح ملی و بین‌المللی تشکیل شده است نشان می‌دهد که علی‌رغم وجود نگرش‌های متفاوتی که در این زمین وجود دارد، جایگاه، روش‌ها و الگوهایی که با حفظ ارزش و منزلت انسانی زن بتواند خلأهای موجود در زمینه حضور مثبت زنان را در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری (به ویژه در حوزه‌های مرتبط با مسائل زنان) برطرف کند، وجود ندارد. زنان شیعه با انجام یک سلسله از اقدامات اصلاحی و حضور فعال در اجلاس‌ها، با تأکید بر مبانی و ارزش‌های دینی می‌توانند در سطح ملی و بین‌المللی به رفع این خلأها بپردازند.

خلاصه ماشینی:

"ـ آیا شیعیان در مورد احقاق حقوق خود و آگاهی از وضعیت جهانی، از حمایت نهادهایی همچون سازمان ملل متحد برخوردارند؟ ـ چگونه می‌توان پیوند زنان شیعه را با نظام ولایت نادیده گرفت؟ ـ تعهدات اجرائی دولت‌ها چگونه است؟ پیشنهاد می‌شود مواد معاهدات شامل مراحل ذیل، مورد بازنگری یا اصلاح قرار گیرد: ـ تعیین مقیاس بررسی معاهدات در سه سطح ملی، بین‌المللی و جهانی؛ ـ تعیین سطوح بررسی شامل خرد و کلان؛ ـ تعیین ابعاد بررسی شامل فردی و اجتماعی؛ در بعد فردی، سه عامل روحی، فکری و رفتاری مد نظر بوده، و در بعد اجتماعی نیز عوامل سیاسی، فرهنگی، و اقتصادی مورد توجه است. اقدامات عملی برای زنان شیعه: در سطح ملی، می‌توان به اختصار، موارد ذیل را مد نظر قرار داد: ـ حساس نمودن زنان و ارتقای موضع‌گیری سیاسی، فرهنگی و اقتصادی به منظور مقابله با مظالم جهانی؛ ـ تهیه و تنظیم توصیه‌هایی به منظور ارائه به مجامع جهانی و بین‌المللی در جهت تنظیم و تصویب قوانین جهانی مقید به رعایت حقوق زنان؛ ـ مطالعه و بررسی روش‌های اطلاع‌رسانی در جوامع گوناگون؛ ـ ضرورت تنظیم ملاک‌ها و شاخصه‌هایی برای درک ارزش‌های پذیرفته شده انسانی در علوم و فناوری پیشرفته؛ ـ ارائه خدمات در سطوح خرد و کلان سازمان به زنان جهان؛ ـ ارتقای سهم تأثیر زنان در توسعه شرایط اجتماعی به منظور رفع مشکلات اقشار ضعیف."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.