Skip to main content
فهرست مقالات

تأثیر زندگی مشترک پیش از ازدواج بر فروپاشی ازدواج

مترجم:

ISC (16 صفحه - از 360 تا 375)

کلیدواژه ها :

طلاق ،زندگی مشترک ،ازدواج مستقیم ،ازدواج غیرمستقیم ،دوام ازدواج ،گزینش شخصی

کلید واژه های ماشینی : ازدواج، زندگی مشترک پیش‌از ازدواج، زندگی مشترک، طلاق، ازدواج‌های غیرمستقیم، میزان دوام ازدواج، زوجین، استحکام، کسانی‌که زندگی مشترک پیش‌از ازدواج، ازدواج‌های مستقیم

برخلاف این تصور که زندگی مشترک پیش از ازدواج، فرصت‌های خوبی را برای درک بهتر زوج‌ها در اختیار ایشان قرار می‌دهد، اظهارات بسیاری از افراد شرکت کننده در این تحقیق حاکی از آن است که خطر بروز طلاق در میان آن دسته از زوج‌هایی که پیش از ازدواج‌شان زندگی مشترک را تجربه کرده‌اند، به مراتب بیش از کسانی است که فاقد چنین پیشینه‌ای بوده‌اند. این نوشتار، پس از بیان چند تفسیر از علل فروپاشی چنین ازدواج‌هایی، با ارائه نمونه‌های آماری اثبات می‌کند که متغیرهای کنترلی از قبیل تفاوت‌های موجود در ارزش‌ها و گرایش‌ها نسبت به ازدواج، شخصیت همسران سابق، طلاق والدین و ...، بر انتخاب ازدواج غیر مستقیم مؤثر هستند و همین گزینش‌های شخصی، از جمله مهم‌ترین عامل عدم استحکام در ازدواج‌های غیرمستقیم است و بر خطرات منجر به جدایی اثرگذار می‌باشد.

خلاصه ماشینی:

"1999; Demaris & Rao 1992; schoen 1992) به عبارت دیگر، همان‌طور که ازدواج مستقیم، از حالت قاعده خارج و به استثنا تبدیل شده است، کسانی‌که این روش از ازدواج را انتخاب می‌کنند، در گزینش شیوه‌های مختلف جهت افزایش استحکام و دوام زندگی زناشویی، به نحو چشمگیری مشابه یکدیگر عمل می‌کنند و این نکته‌ای است که مورد توجه «برودرل»[1] و دیگران (1995) قرار گرفته است. نوشتار حاضر، درصدد بررسی این موضوع است که چه ارتباطی میان نحوه‌ی ازدواج و استحکام و دوام زندگی زناشویی وجود دارد و پرسش‌های زیر را به طور خاص مورد توجه قرار می‌دهد: ـ آیا ازدواج‌های غیرمستقیم در مقایسه با نوع مستقیم، از استحکام و دوام کمتری برخوردارند؟ ـ هر نوع تفاوت در میزان استحکام و دوام ازدواج می‌تواند ناشی از تفاوت‌های نظام‌مند در شخصیت‌ افرادی باشد که برای رسیدن به ازدواج، مسیرهای دیگری را انتخاب می‌کنند. به اختصار از تحقیقات انجام گرفته، این نتیجه به دست آمده است که اولا در کل نمونه‌ی آماری، پس از دخالت دادن متغیرهای کنترلی و بدون توجه به آن‌که دوره‌ی ازدواج یا زندگی مشترک پیش از ازدواج مورد ارزیابی قرار گیرد، افزایش خطر جدایی مربوط به ازدواج‌های غیرمستقیم، قابل ملاحظه و معنادار است. ممکن است، این نتیجه، متأثر از عوامل برآورده نشده‌ی گزینش شخصی (به عنوان مثال، تفاوت‌های موجود در ارزش‌ها و گرایش‌ها نسبت به ازدواج و طلاق و نوع شخصیت همسران سابق همچون تجربه‌ی زندگی مشترک پیشین میان دو گروه با مسیرهای متفاوت منتهی به ازدواج) باشد یا هرگونه تأثیر منفی که ممکن است خود زندگی مشترک پیش از ازدواج، بر روی دوام و استحکام ازدواج داشته باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.