Skip to main content
فهرست مقالات

افول خانواده در آمریکا و انگلیس

نویسنده:

ISC (27 صفحه - از 203 تا 229)

کلیدواژه ها :

خانواده ،آمریکا ،طلاق ،انگلیس ،ازدواج ،سقط جنین ،خانواده نامتعارف ،کودکان نامشروع

کلید واژه های ماشینی : خانواده ، ازدواج ، طلاق ، کودکان ، انگلیس ، افول خانواده ، اجتماعی ، کودکان نامشروع ، زنان ، افول خانواده در آمریکا

جامعه غرب در آستانه سده بیست و یکم و پشت سر نهادن عصر روشنگری و انقلاب صنعتی با تنگناهایی در عرصه‌های گوناگون دست به گریبان است و دگرگونی‌های چند دهه اخیر در حوزه‌های مختلف فرهنگ و جامعه، خانواده را نیز بی‌نصیب نگذاشته است، به طوری که «خانواده» به دغدغه جدی اخلاق‌گرایان در غرب تبدیل شده است. ظهور جنبش‌های نوین اجتماعی از مهمترین جرقه‌های بازتعریف خانواده و فروپاشی خانواده سنتی و پیدایش خانواده مدرن است. در این مقاله با رجوع به ادبیات غرب به ویژه ایالات متحده و انگلیس و استنادات آماری، به مصادیق و پیامدهای افول خانواده همچون خانواده‌های نامتعارف، ازدواج، طلاق، سقط جنین و کودکان نامشروع پرداخته شده است. نتایج آماری نشان می‌دهد که افول خانواده‌های سنتی در غرب جدی می‌باشد.

خلاصه ماشینی:

"1) این پیامدها بار اقتصادی و اجتماعی سنگینی بر دولت تحمیل می‌کند؛ لذا دست کم در دهه‌های آینده، به دلیل افزایش طلاق، شمار کودکان نامشروع و زوج‌هایی که بدون ازدواج با یکدیگر زندگی می‌کنند و همچنین آسیب‌های دوران کودکی، جرایم نوجوانان و بیماری‌های ناشی از آنها نیز رشد زیادی خواهد کرد. این مقاله با یک سؤال اساسی شروع می‌شود که آیا خانواده مدرن در حال نابودی است؟ به نظر نویسنده برای پاسخ به پرسش فوق باید به نکات ذیل توجه نمود: الف)- ابتدا باید حوزه‌های پژوهش همانند «ازدواج» و «طلاق» بررسی شود که تا حدودی لازم و ملزوم یکدیگرند؛ زیرا در جامعه‌ای که «طلاق» وجود دارد، به طور مسلم «ازدواج» نیز وجود دارد. ازدواج در جامعة انگلیس در ابتدا به چند دلیل اشاره می‌شود که چرا ازدواج (یا نبود آن) به عنوان یکی از شاخص‌های مهم خانواده و فروپاشی آن تلقی می‌شود: - تاریخی: اهمیت وراثت سلسله مراتبی؛ - جامعه پذیری: اهمیت تداوم مراقبت والدین و مسئولیت نگهداری فرزندان؛ - کنترل اجتماعی: تعهد قانونی؛ به این معنی که هر کدام از طرفین روابط یکدیگر را درک کنند. ارتباط اصلی که در مفاهیم ازدواج (به عنوان یک هنجار قانونی) و زندگی خانوادگی می‌توان ایجاد نمود، این است که با انعقاد قرارداد ازدواج، دو طرف تعهدی را امضا می‌کنند که بر پایه آن (حداقل در جامعه انگلیس) در قبال والدین خود و نیز فرزندانشان مسئولیت دارند. ذکر این نکته مهم است که اگر شمار فزاینده‌ای از افراد جامعه گزینه بچه‌دار شدن با زندگی بدون ازدواج را انتخاب کنند، شمار کودکان نامشروع در آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت، یعنی حدود 40 درصد کودکان بیرون از پیوند زناشویی به دنیا خواهند آمد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.