Skip to main content
فهرست مقالات

رفتار شناسی جنسی در اندیشه دینی

نویسنده:

ISC (32 صفحه - از 113 تا 144)

چکیده:

بررسی رفتار جنسی، به عنوان یکی از رفتارهای اساسی در زندگی انسان، به ویژه پس از ازدواج، از اهمیت بسیاری برخوردار است. اهمیت این موضوع به این جهت است که هویت جنسی انسان حدود سنین 3-2 سالگی شکل گرفته و به منظور بقای نوع بشر و ایجاد آرامش در زندگی تا مرگ تداوم می‌یابد. از آن‌جا که رفتار جنسی تا حدود زیادی اکتسابی و مبتنی بر یادگیری است، نیاز به آموزش و تربیت ویژه دارد. به این منظور، نوشتار حاضر در راستای شناخت رفتار جنسی مطلوب با الگوبرداری از اندیشه‌های اسلامی، به تبیین ضرورت تربیت جنسی و تعیین حدود و کیفیت آن می‌پردازد. در تألیف پیش رو، پس از معناشناسی رفتار جنسی، آموزش و تربیت جنسی پیش از ازدواج مطرح می‌شود و به منظور ارایه‌ی راهکارهای عملی جهت جلوگیری از بروز اختلالات و انحرافات جنسی، همراه با ذکر مصادیق، آموزش‌های مربوط به دوره‌ی بلوغ مورد تأکید قرار می‌گیرد و سرانجام در بحث رفتار جنسی در روابط زناشویی، به عوامل ایجاد روابط جنسی مطلوب، آداب آمیزش جنسی و آثار رفتار جنسی مطلوب در روابط زناشویی پرداخته می‌شود.

The importance of sexual behavior، as one of the basic behaviors in human life، lies in the fact that human sexual identity forms between 2-3 years of age and continues to death to ensure survival and tranquility in the life. Since sexual behavior can be learned to a great extent، it needs to be taught. Thus، in order to find out about the desirable sexual behavior based on Islamic thoughts، the present paper elaborates on the necessity of sexual training and on determining its limits. In addition، after a semantic study of sexual behavior، sexual training prior to marriage is discussed in the paper and practical guidelines along with real examples are proposed in order to prevent sexual dysfunction and deviation، with maturity sexual training being emphasized. Finally، concerning marital sexual behavior، the paper refers to factors building a desirable sexual relationship، the manners of sexual intercourse، and impacts of desirable sexual behavior on marital relationships.

خلاصه ماشینی:

"به دلیل اهمیت تربیت جنسی، دستورالعمل‌های دینی بسیاری در مراقبت از کودکان و نوجوانان، به جهت پیشگیری از لغزش‌ها و صیانت آنان از خطرات و عوارض ناشی از تمایلات جنسی ارائه شده است که می‌توان به برخی از آن‌ها اشاره کرد: سفارش به تقویت مبانی مذهبی و اخلاقی، آموزش راه و رسم صیانت از خود و دفاع از شرافت انسانی خویش، رعایت ضوابط در معاشرت‌ها، ایجاد شرایط مناسب در خواب و استراحت، تفکیک بستر فرزندان، مراقبت در دفع و تخلیه‌ی کودک، مراعات لازم در نحوه‌ی پوشش، آموزش مقدمات لازم برای ورود به دنیای بلوغ و نوجوانی، آشنایی با تغییرات جسمانی و روانی دوره بلوغ، توجه دادن به خطرها و عوارض آسیب‌زا، کنترل غیرمستقیم در عرصه‌ی حالات، مواضع و آمد و شدها، آموزش تکالیف شرعی و سعی در واداشتن به انجام وظیفه‌ی دینی بر اساس شناخت و باور. با توجه به پژوهش‌های فوق، اهمیت تربیت جنسی پیش از ازدواج آشکار می‌شود؛ اگرچه این تحقیقات در امریکا صورت گرفته است، اما احتمال بروز چنین مسایلی در کشورهای دیگر از جمله ایران نیز وجود دارد؛ بنابراین لازم است ضمن تدارک آموزش‌های لازم و ضروری برای جوانان و نوجوانان، حفظ حریم‌ها و تناسب آموزش‌های مذکور را با سنین افراد در نظر داشت. 5- رعایت اخلاق جنسی در روابط جنسی زناشویی، ضروری است که زن و شوهر به طور کامل مراقب گفتار و رفتار خود باشند و از ادای عباراتی که موجب تحقیر دیگری شود بپرهیزند؛ زیرا در غیر این صورت، وضعیت روانی یکدیگر را مختل ساخته و این اختلال بر کنش جنسی آن‌ها تأثیر منفی خواهد گذاشت؛ به طوری‌که ممکن است موجب سردی شده و از ادامه‌ی آمیزش جنسی ممانعت به عمل آید؛ حتی گاه ممکن است باعث عصبانیت زوجین شده و خشونت را به دنبال داشته باشد."

کلیدواژه ها:

انحرافات جنسی ، بلوغ جنسی ، غریزه جنسی ، آموزش جنسی ، روابط زناشویی ، رفتار جنسی

Sexual behavior ، Marital Relationships ، sexual deviation ، sexual instinct ، sexual training ، sexual maturity

کلید واژه های ماشینی:

جنسی ، زن ، بلوغ ، رفتار جنسی ، تربیت جنسی پیش‌از ازدواج ، سن ، روابط زناشویی ، مرد ، رفتار جنسی در روابط زناشویی ، اسلام


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.