Skip to main content
فهرست مقالات

تأثیر مذهب تشیع بر هویت زن ایرانی

نویسنده:

ISC (30 صفحه - از 57 تا 86)

کلید واژه های ماشینی : زنان ، تشیع ، سیاسی ، مجالس روضه ، دین ، اسلام ، زنان ایرانی ، مردان ، اجتماعی ، مجالس روضه‌خوانی

در این مقاله، تلاش شده است تا تأثیر مکتب تشیع بر زنان ایرانی به اختصار توضیح داده شود. بدین منظور، ابتدا به اجمال وضع زنان ایران پیش از رسمیت دین تشیع تصویر گردیده و سپس تأثیرات مکتب تشیع بر زنان ایرانی به اختصار مورد بررسی قرار گرفته اند و سعی شده است تا نقش مجالس روضه خوانی در شکل گیری شخصیت و هویت زنان معاصر مورد بررسی قرار گیرد. برای این کار، ابتدا کارکردهای مجالس روضه برشمرده شده و سپس با استفاده از آن، مشارکت سیاسی زنان، مثل شرکت در جنبش ها و شورش های اجتماعی در عصر قاجار تا امروز مورد تحلیل قرار گرفته اند.

خلاصه ماشینی:

"اما به دلیل آنکه یکی از شاخصه های اختصاصی مکتب تشیع برگزاری مراسم عزاداری بر ائمه اطهار(علیهم السلام) و مجالس روضه خوانی می باشد، در این مقاله سعی شده است با تأکید بر نقش مجالس روضه خوانی در شکل گیری شخصیت و هویت بخشی به زنان معاصر، بدان پرداخته شود. با توجه به اینکه در امور واجب، اذن شوهر و پدر و برادر لازم نیست، بلکه حتی با مخالفت آنان نیز باید واجب را انجام داد ـ مثل رفتن به حج واجب ـ ملاحظه می شود که در راهپیمایی هایی که به دعوت حضرت امام(رحمه الله)یا مقام معظم رهبری برگزار می شدند، حضور زنان همانند مردان و بعضا بیشتر از مردان بوده است; همین سان رفتن به پای صندوق های رأی و در سایر عرصه های سیاست. بر اساس این طرز تفکر، زنان نیز در جوامع یا راه افراط می پیمایند یا راه تفریط; یا کاملا از اجتماع فاصله می گیرند و اصلا کاری به سرنوشت اجتماع و کشور خود ندارند یا آن قدر به قول خودشان اجتماعی ـ سیاسی می شوند که می خواهند همدوش و همراه مردان در همه عرصه ها حضور داشته باشند، هرچند این همدوشی با فطرت خودشان و آموزه های دینی شان منافات داشته باشد، و حتی بعضی ها برای اینکه از قافله عقب نمانند، کاسه داغ تر از آش شده، از مردم غرب نیز غربی تر شده اند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.