Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

حامیان ولایت؛ رثاء بانوان شیعه در حمایت از ولایت

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 69 تا 92)

کلیدواژه ها :

حامیان ولایت ،زنان شیعه ،زنان شاعر ،شعر ولایی ،دفاع از ولایت

کلید واژه های ماشینی : معاویه ، ولایت ، جنگ صفین ، اشعار ، حضرت علی علیه‌السلام ، رثای امام علی علیه‌السلام ، خلافت ، زنان ، امام ، أروی

شاید بتوان گفت: در طول تاریخ، یکی از مهره‌های مهمی که توانسته دین اسلام، بلکه حرکت بزرگ شیعه را حفظ کند حضور زنان در عرصه‌های گوناگون اجتماعی، سیاسی، ادبی و حتی حضور مؤثر ایشان در کانون خانواده بوده است. در این مقاله، به حضور پنج زن سخنور شیعی در مقابل معاویه پرداخته شده است. نکات مهم و قابل توجه در خصوص ایشان، شجاعت، درایت، فصاحت و بلاغت در کلام، استفاده از سلاح شعر و عبارات متقن برای دفاع از اعتقادات خود، بخصوص حمایت از مقام ولایت و امامت حضرت علی علیه‌السلام ، می‌باشد.

خلاصه ماشینی:

"در کتب تاریخی، از او به عنوان فردی یاد می‌کنند که تلخ‌ترین و گزنده‌ترین سخنان را در مقابل معاویه بیان داشته و در عبارات و سخنان خود با معاویه، به غصب حکومت از جانب وی و خاندانش و ناحق بودن‌خلافتش اشاره می‌کرده و به دفاع از مقام ولایت حضرت علی علیه‌السلام و شأن و منزلت او پرداخته است. یکی از همنشینان معاویه گفت: به خدا قسم، وقتی علی کشته شد، أم البراء این اشعار را سرود، سپس اشعار رثائی ام البراء را، که مضامین آن‌ها دفاع از ولایت بود، قرائت کرد. سپس مردی از همنشینان معاویه گفت: أم سنان چگونه این سخنان را می‌گوید، در حالی‌که خودش اشعاری را در مدح و ولایت حضرت علی علیه‌السلام سروده است؟ سپس شروع به خواندن اشعار ام سنان کرد. بکاره در این ابیات آرزو می‌کند که‌ای کاش حضور بنی‌امیه را بر بالای منابر نمی‌دید و سب و لعن بهترین انسان‌های روی زمین را از زبان آنان نمی‌شنید؛ کسانی که اهل بیت پیامبر علیهم‌السلام بودند و حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله بر پیروی از آنان و اطاعت و احترام ایشان تأکید نموده بود: قد کنت أطمع أن أموت و لا أری فوق المنابر من أمیة خاطبا فالله أخر مدتی فتطاولت حتی رأیت من الزمان عجائبا فی کل یوم لا یزال خطیبهم بین الجموع لآل أحمد عائبا. در این هنگام، معاویه خطاب به سوده گفت: این شهامت و شجاعت را علی بن أبی طالب علیه‌السلام در شما زنده کرده است که در مقابل سلاطین و قدرت‌ها این‌چنین جسور و بی‌باک باشید، به طوری که به سادگی از این خلق و خوی خود دست‌بردار نخواهید بود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.