Skip to main content
فهرست مقالات

امامت امامان در صحاح اهل سنت

نویسنده:

(12 صفحه - از 53 تا 64)

کلید واژه های ماشینی : خلفای دوازده‌گانه رسول خداصلی ، حدیث ، رسول خدا ، صحاح اهل سنت ، خلافت ، امامان ، دانشمندان اهل سنت ، توجیهات دانشمندان اهل سنت ، پیامبر ، رسول خداصلی الله‌علیه

در صحاح اهل سنت ، حدیثی از پیامبر اسلام (ص) نقل شده که بر اساس آن ، حضرت تعداد خلفای خود را دوازده تن معرفی کرده و برای آنان اوصافی برشمرده است . هم این تعداد و هم اوصاف یاد شده برای آنان حدیث مزبور ، با دوازده امام مورد اعتقاد شیعه تطبیق می کند . در شماره گذشته ، متن و سند و پیشینه حدیث یاد شده ، بررسی شد و شواهد توثیق سندی آن از طرف دانشمندان اهل سنت بیان گردید در این شماره توجیهات دانشمندان اهل سنت را در تطبیق مصادیق آن با خلفای اموی و عباسی ، طرح کرده سپس به نقد آن می پردازیم .

خلاصه ماشینی:

"در صحاح اهل سنت، حدیثی از پیامبر اسلام‌صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده که بر اساس آن، حضرت تعداد خلفای خود را دوازده تن معرفی کرده و برای آنان اوصافی برشمرده است. به همین دلیل، در این راه حل، یزید بن معاویه و مروان و فرزندانش جزء خلفای رسول خدا قرار گرفته‌اند اما حسن بن علی‌علیمها السلام نواده رسول خداصلی الله علیه و آله و سلم، و یا عمر بن عبدالعزیز که به عقیده دانشمندان اهل سنت بهترین خلیفه و حاکم اموی است، از منصب خلافت بی نصیب مانده‌اند، زیرا عدد خلفای دوازده‌گانه پیش از او کامل شده است. (8) چنان که دیدیم، و اکثر کسانی که نام آنان توسط دانشمندان اهل سنت در شمار خلفای دوازده‌گانه رسول خداصلی الله علیه و آله و سلم آمده، حاکمان اموی‌اند که به اعتراف شیعه و سنی، افرادی بی سواد، فاسق و ستمگر بوده‌اند. به راستی اینان کدام امرا و حکام بودند که در آینده نه چندان دوری پس از درگذشت رسول خداصلی الله علیه و آله و سلم به حکومت دست یافتند و چنین عملکرد ناصوابی داشتند؟!، آیا اینان کسانی غیر از حاکمان اموی بودند؟ «نووی» نیز در شرح صحیح مسلم مصداق احادیث فوق را حاکمان اموی دانسته است. (17) حاکمان اموی که اوصاف آنان در احادیث فوق گذشت دقیقا همان کسانی هستند که دانشمندان اهل سنت آنها را به عنوان جانشینان رسول خداصلی الله علیه و آله و سلم معرفی کرده‌اند! معلوم نیست چه شباهتی میان اینان و رسول خداصلی الله علیه و آله و سلم وجود داشته که دانشمندان اهل سنت بر اساس آن، نام آنها را در لیست خلفای پیامبر ذکر کرده‌اند؟!"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.