Skip to main content
فهرست مقالات

تجهیز بازار سرمایه، اصلی ترین وظیفه دولت است

ISC (4 صفحه - از 35 تا 38)

کلید واژه های ماشینی : بورس اوراق بهادار تهران، رکود بازار بورس اوراق بهادار، رکود بورس اوراق بهادار تهران، بازار بورس اوراق بهادار تهران، رکود فعالیت بورس اوراق بهادار، علل رکود بورس اوراق بهادار، فعالیت بورس اوراق بهادار تهران، سرمایه، علل رکود فعالیت بورس اوراق، رکود

رکود بازار بورس اوراق بهادار تهران در یک سال اخیر،بسیاری از سرمایه‌گذاران بر روی سهام را با ضرر و زیان روبه‌رو کرده و بسیاری از علاقه‌مندان به مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی از طریق بورس را ناامید کرده است. از سوی دیگر بازار سرمایه ملی با محدودیت‌های بسیاری روبه‌رو است.منابع بانک‌ها برای پاسخ‌گویی به تقاضای پول برای سرمایه‌گذاری‌ کافی نیست،اقتصاد ملی به رشد بالا و افزاش سرمایه‌گذاری‌های مولد برای‌ بالا بردن سطح تولید ملی نیازمند است،رشد جمعیت و فشار تقاضا با کمبود تولید ملی بر مشکلات جاری زندگی مردم افزوده و در این میان منابع دولت‌ از صدور نفت نیر برای تأمین نیازهای جاری و سرمایه‌گذاری،دورنمای‌ خوشی ندارد. تجربه دولت در تصدی امور اقتصادی در تمام زمینه‌ها،تجربه‌ موفقی نبوده و نیازمند تغییرات اساسی است.در این میان بخش خصوصی‌ تکلیف خود را نمی‌داند. برای خروج اقتصاد ملی از شرایط کنونی در واقع به چه مواردی باید پرداخت و چه بخش‌هایی را باید تقویت کرد؟ آنچه مسلم است،دولت به تنهایی قادر نخواهد بود تمام مشکلات‌ اقتصادی که پیامدهای اجتماعی نیز خواهد داشت،را برطرف سازد و نیازمند مشارکت مردم و بخش خصوصی است.اما این مشارکت را چگونه‌ می‌توان تأمین کرد،حفظ نمود و قوام و دوام بخشید؟ کارشناسان اجتماعی بر این باور هستند که دولت برای غلبه بر مشکلات باید از مشارکت مردمی استفاده کند.این مشارکت در مرحله‌ سرمایه‌گذاری،تولید،توزیع تا مصرف،همه مراحل را شامل می‌شود.اما تمام‌ مردم در جمع صاحبان سرمایه‌های کلان قرار نمی‌گیرند و منابع محدودی که‌ حاصل دسترنجشان می‌باشد را می‌توانند در بخش‌های اقتصادی‌ سرمایه‌گذاری کنند. تجهیز این سرمایه‌های کوچک با استفاده از مکانیزم اوراق بهادار میسر است.اما وجود بازار بورسی که با رکود و کاهش تقاضا برای سهام‌ مواجه است،امکان بهره‌گیری از این مکانیزم را به حد اقل رسانده است. بررسی علل رکود فعالیت بورس اوراق بهادار تهران،شناسایی‌ عوامل رکود و برنامه‌ریزی و تلاش برای از میان بردن آن وظیفه کارشناسان‌ و برنامه‌ریزان اقتصادی است. در این گزارش تلاش داریم علل رکود بورس اوراق بهادار تهران و راه‌های خروج از دوره رکود را مطرح نماییم.

خلاصه ماشینی:

"تجهیز بازار سرمایه، اصلی‌ترین وظیفه دولت است اشاره: رکود بازار بورس اوراق بهادار تهران در یک سال اخیر،بسیاری از سرمایه‌گذاران بر روی سهام را با ضرر و زیان روبه‌رو کرده و بسیاری از علاقه‌مندان به مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی از طریق بورس را ناامید کرده است. درحالی‌که بورس اوراق بهادار تهران،تنها مکانیزم مطمئن برای جلب اعتماد مردم و امنیت لازم برای سرمایه‌گذاری در مقیاس وسیع است،عده‌ای از دست‌اندرکاران فعالیت‌های اقتصادی منعقد هستند که ساختار ضعیف تولید در کشور و گستردگی بیش از حد بخش‌های بازرگانی،خدمات و کشاورزی،شرایطی را ایجاد کرده که زمینه در اختیار داشتن یک بازار بورس قوی را،از بین برده است. این کارشناسان با اشاره به مشارکت مردم در امر سرمایه‌گذاری‌های بزرگ ملی در دیگر کشورها می‌گویند:نبود ثبات در تصمیم‌گیری‌ها و قوانین و مقررات اقتصادی سبب شده است پس‌اندارکنندگان نسبت به سرمایه‌گذاری در امور مولد بدگمان شوند و در نتیجه منابع خود را در خرید خانه‌ها، خوردوها و اشیاء گران قیمت و غیر ضروری صرف کنند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.