Skip to main content
فهرست مقالات

نقش بازار اوراق بهادار در پیشبرد «خصوصی سازی»

ISC (5 صفحه - از 47 تا 51)

کلید واژه های ماشینی : خصوصی‌سازی، اوراق بهادار، بازار، اقتصادی، نقش بازار اوراق بهادار، دولت، کشورهای در حال توسعه، بورس اوراق بهادار، سرمایه، روند خصوصی‌سازی در اقتصاد ایران

کشورهای در حال توسعه جهان برای‌گذار از مرحلهء توسعه‌نیافتگی‌ و ورود به دورهء صنعتی شدن،الگوهای مختلفی را به اجرا درمی‌آورند.هدف‌ اصلی از پیروی از الگوهای توسعه،دستیابی به رشد اقتصادی پایدار است. با این هدف تعدیل ساختار اقتصادی از جمله اهداف عمدهء اقتصادی‌ کشورهای در حال توسعه جهان است.بخشی از برنامهء تعدیل، خصوصی‌سازی است که سرعت عمل در اجرای صحیح آن می‌تواند دولت‌ها را در دستیابی به رشد اقتصادی سریع‌تر،کاهش دخالت دولت در امور خرد و هدایت کلان اقتصادی،استفاده از سرمایه‌های داخلی و خارجی و سرانجام‌ تأمین مالی طرح‌های بزرگ کمک کند. خصوصی‌سازی عبارت است از اقدام به برگزاری واحدهای‌ اقتصادی دولتی یا تحت نظارت دولت به بخش خصوصی ومردم به منظور بهبود کارآیی اقتصادی و مدیریتی این واحدها. خصوصی‌سازی از یک سو به کاهش بار مالی دولت و کسری بودجه‌ کمک می‌کند یا تحت نظارت دولت منابع جدیدی را فراهم می‌سازد و از سوی‌ دیگر سبب می‌شود که مدیریت خصوصی بر واحدها در جهت بهینه‌سازی‌ عملکرد آنها،گام‌های بزرگی بردارد. با وجود آنکه روند خصوصی‌سازی در اقتصاد ایران در سال‌های‌ اخیر با کندی روبه‌رو شده است،با این حال به گفتهء مقام‌های ارشد اقتصادی، عملکرد واحدهای واگذار شده به بخش مردمی در پیشبرد اهداف واحد، سوآوری و کاربرد بهتر آنها موثر بوده است. یکی از نهادهایی که می‌تواند در روند خصوصی‌سازی،دولت را در جهت سلامت و صحت این امر کمک کند،بازار اوراق بهادار(سهام)است.اگر این بازار از ابزارهای لازم برای تسهیل کار خصوصی‌سازی برخوردار باشد، روند خصوصی‌سازی با سرعت و کارکرد مناسب‌تر تداوم می‌یابد. در این گزارش به نقش بازار سهام در پیشبرد روند خصوصی‌سازی‌ و مسایل جانبی آن می‌پردازیم.

خلاصه ماشینی:

"نقش بازار سهام در پیشبرد خصوصی‌سازی در ایران اسلامی همانند دیگر جوامع در حال توسعه، برای مبادرت به امر خصوصی‌سازی و واگذاری واحدهای اقتصادی دولتی یا تحت نظارت دولت،سه شیوۀ مذاکره،مزایده و واگذاری از طریق بازار اوراق بهادار،مدنظر مسؤولان و برنامه‌ریزان امر بوده است. با وجود آنکه در اغلب کشورهای در حال توسعه، سابقۀ فعالیت بازارهای سهام چندان زیاد نمی‌باشد و فرهنگ سهامداران در میان عموم مردم چندان جا نیفتاده است، واگذاری واحدهای تولیدی-صنعتی تحت پوش دولت از طریق بورس(بازار سهام)از مقبولیت بیشتری میان اقشار مختلف مردم برخوردار می‌باشد. امر خصوصی‌سازی از طریق بازار اوراق بهادار،این امکان را به وجود می‌آورد که از مشارکت عموم مردم(صاحبان پس‌اندازهای کوچک و بزرگ)بهره‌مند شویم،مالکیت را در جامعه گسترش دهیم،از انحصارگرایی جلوگیری کنیم و منابع مورد نیاز طرح‌های سرمایه‌گذاری را از درون اقتصاد بیرون بکشیم و از جریان نقدینگی در امور اقتصادی غیر مولد و کاذب، ممانعت به عمل آوریم. با این روند،تأمین منابع سرمایه‌گذاری جدید برای واحدهای تحت پوشش دولت از بانک‌ها دشوار بود و لذا مکانیزم اوراق بهادار از هر جهت با (به تصویر صفحه مراجعه شود) هدف مورد بحث تناسب داشت. با توجه به مزایایی که خصوصی‌سازی از طریق بورس در ایران دارد،مانند جمع‌آوری نقدینگی سرگردان،افزایش استفاده از فن‌آوری‌های نوین در روند تولید،کمک به دستیابی به اهداف اقتصادی کلان(کاهش بار مالی شرکت‌های دولتی و تقلیل و محو تدریجی کسری بودجه دولت)،کاهش میزان نیاز به استقراض از منابع بانکی داخلی و خارجی گسترش مالکیت واحدهای تولیدی(جلوگیری از انحصارهای دولتی و نیز حاکمیت سرمایه‌داری به معنای غربی)،جلوگیری از فرار سرمایه‌ها به خارج و..."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.