Skip to main content
فهرست مقالات

مزایای جذب سرمایه گذاران خارجی به بورس اوراق بهادار

ISC (5 صفحه - از 52 تا 56)

کلید واژه های ماشینی : بورس، بورس اوراق بهادار، جذب سرمایه‌گذاری خارجی، سرمایه‌گذاران خارجی به بورس اوراق، جذب سرمایه‌گذاران خارجی به بورس، سرمایه‌گذاری خارجی، اقتصاد، بازار، گذاران خارجی به بورس اوراق، بورس اوراق بهادار تهران

استفاده از سرمایه‌های خارجی به ویژه در اقتصاد کشورهایی که با کمبود منابع ارزی مواجه هستند،یکی از راه‌های تأمین مالی طرح‌های‌ سرمایه‌گذاری(به ویژه طرح‌های دارای فن‌آوری نوین و سرمایه‌بر)می‌باشد. در بازارهای جهانی،رقابت فشرده‌ای برای جذب سرمایه‌گذاری‌ خارجی وجود دارد.کشورهای مختلف برای استفاده از سرمایه‌گذاری‌ خارجی،روزبه‌روز اقتصاد خود را به روی سرمایه‌گذاران بین المللی‌ می‌گشایند و شرایط سهل‌تری را برای جذب آنها پیشنهاد می‌کنند.از آنجا که‌ جذب سرمایه‌گذاری خارجی نسبت به شیوهء استقراض از منابع مالی‌ بین المللی،مزیت‌هایی را دارد.امروزه تلاش دولت‌ها برای ایجاد فضای مساعد جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی بیشتر شده است.آنچه مسلم است الگوی‌ استفاده گسترده از منابع بانک‌های خارجی که به بدهی سنگین برخی‌ کشورهای روبه رشد مانند مکزیک،برزیل و...انجامیده است،از دید بسیاری‌ از اقتصاددان‌ها،قابل پذیرش نیست.این اقتصاددان‌ها به ایجاد فضای‌ مناسب جذب سرمایه‌گذاری خارجی که بار تعهدات خارجی به همراه ندارد، تأکید می‌کنند. یکی از شیوه‌های استفاده و برخورداری از سرمایه‌گذاران خارجی، بورس اوراق بهادار می‌باشد که می‌تواند مبانی مالکیتی را نیز تا حدودی به‌ نفع اقتصاد ملی تمام کند. در این گزارش به موضوع جذب سرمایه‌های خارجی در بازار سهام و نحوهء ایجاد فضا و شرایط مساعد برای پذیرش این سرمایه‌ها می‌پردازیم.

خلاصه ماشینی:

"کارشناسان اقتصادی بر این عقیده هستند که یکی از راه‌های عمده برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی در بورس‌های نوظهور،کاهش دامنۀ نوسان ارزش سهام در این بورس‌ها می‌باشد زیرا این نوسان‌ها،مخاطرات سرمایه‌گذاری در بورس را افزایش می‌دهد و انگیزه و علاقه سرمایه‌گذاران بین المللی به حضور و مشارکت در معاملات بورس‌های نوظهور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کارشناسان اقتصادی همچنین اظهار می‌دارند که انگیزه برای سرمایه‌گذاری در بورس‌های نوظهور(در شرق آسیا،آمریکای لاتین و خاورمیانه)در حال افزایش است،زیرا که پیش‌بینی‌های متعددی دربارۀ سقوط بازارهای سهام قدیمی شده است. آنها معتقد هستند که ارتباط میان بورس‌های نوظهور با بازار جهانی سهام بسیار محدود است و همین امر مانع از جذب سرمایه‌گذاری خارجی در این بورس‌ها می‌باشد. مسلما گشایش این بازارها به روی سرمایه‌گذاران خارجی که بورس‌های نوظهور را محلی برای کسب سود می‌پندارند و نسبت به آنها تمایل زیادی دارند،حرکت سرمایه‌گذاری جدیدی را به دنبال دارد که می‌توان از آن برای رونق بورس اوراق بهادار تهران نیز با تمهیداتی بهره گرفت. آنها معتقد هستند که گشودن بازار بورس ایران به روی سرمایه‌گذاران خارجی تنها در شرایط به واقعیت مبدل می‌شود که مقررات خروج سرمایه و سود ناشی از سرمایه‌گذاری در بورس متفاوت از نظام کنونی باشد و انگیزه‌های قوی‌تری را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند. وی می‌گوید:عرضه سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس به خارجی‌های مقیم ایران به دلار،منابع ارزی جدیدی را برای این شرکت‌ها می‌تواند فراهم سازد،مشروط بر آنکه مقررات واگذاری سهام به خارجی‌ها به گونه‌ای باشد که آنها بتوانند سود حاصل از سرمایه‌گذاری خود در بورس رابا ارزهای معتبر از کشور خارج کنند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.