Skip to main content
فهرست مقالات

ابزارهای مورد نیاز بورس تهران برای ایفای نقش واقعی در بازار سرمایه

ISC (4 صفحه - از 74 تا 77)

کلید واژه های ماشینی : بورس ، سهم بورس اوراق بهادار تهران ، نقش سهم بورس اوراق بهادار ، بورس اوراق بهادار تهران ، بازار سرمایه ، کشورهای پیشرفته جهان بورس سهام ، سرمایه ، بورس تهران ، بازار ، سهام

تشکیل بورس سهام در اروپا سابقه‌ای طولانی دارد،اما در ایران مانند دیگر کشورهای در حال توسعه سابقه بورس به نیم قرن نیز نمی‌رسد به‌ همین جهت سهم بازار سهام در تشکیل سرمایه ملی و تجهیز بازار سرمایه در ایران مانن کشورهای پیشرفته و حتی برخی کشاورهای در حال رشد نیز نمی‌باشد. در کشورهای پیشرفته جهان بورس سهام 50 درصد بازار سرمایه و در برخی کشورهای در حال توسعه مانند مالزی 25 درصد بازار سرمایه ملی را تأمین و تجهیز می‌کند. بازارهای سهام پیشرفته جهان با استفاده از مکانیزم اوراق بهادار،قادر هستند ضمن تأمین نیازهای سرمایه‌گذاری،سوآوری معاملات سهامداران‌ را تا حدود تضمین از نوسان‌های شدید و سقوط بازار سهام،جلوگیری‌ کنند. در ایران هنوز مکانیزم بهادار در تشکیل سرمایه ناخالص ثابت‌ داخلی،چندان قوی مورد استفاده نمی‌باشد و بازار سهام نیز هنوز از ابزار دقیق برای حمایت از منافع سرمایه‌گذاران برخوردار نیست.برای افزایش‌ نقش سهم بورس اوراق بهادار تهران در تجهیز بازارهای سرمایه استفاه‌ از ابزارها و مکانیزم‌های نوین ضرورت دارد. با توجه به ضرورت بهره‌گیری از تمام امکانات سرمایه‌گذاری در کشور در آینده برای حرکت در جهت دست‌یابی به اقتصاد بدون نفت،لازم است‌ برنامه‌ریزان و سیاست‌گزاران به بازار سهام و راه‌های توسعه آن دقت و نظارت بیشتری مبذول دارند. در این گزارش به ابزارهای مورد نیاز برای رونق فعالیت بورس تهران‌ اشاره داریم.

خلاصه ماشینی:

"اول تنوع بخشیدن به اوراق مورد معامله در بورس و دیگر استفاده از ابزارها و مکانیزم‌هایی که نوسانات بورس را محدودتر و منافع سرمایه‌گزاران را تضمین (به تصویر صفحه مراجعه شود) کاهش مستمر ارزش سهام بورس در یک سال اخیر از عوامل کسادی بازار اوراق بهادار تهران است. در حال حاضر در بورس‌های معتبر جهان مکانیزم‌هی مختلفی برای جلوگیری از سقوط بازار سهام مورد استفاده می‌باشد تا از انگیزه سرمایه‌گذاران کاسته شود و هم‌چنان آن‌ها نقش فعالی در تأمین مالی نیازهای بازار سرمایه داشته باشند. اما برای تجهیز بازار سرمایه ملی بازنگری در قوانین و مقررات حاکم بر بورس و فعالیت آن و ایجاد مکانیزم‌های مورد نیاز این بازار ضروری است تا بتواند نقش فعال خود را در تأمین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری در آینده ایفا کند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.