Skip to main content
فهرست مقالات

بورس اوراق بهادار تهران از نگاه مردم

مصاحبه شونده:

ISC (10 صفحه - از 83 تا 92)

کلید واژه های ماشینی : بورس اوراق بهادار تهران ، بورس ، سهام ، بورس تهران ، اطلاعات ، سرمایه ، بازار ، شاخص‌کل قیمت سهام بورس تهران ، تالار بورس اوراق بهادار تهران ، معاملات

ارزش کل بازار سهام ایران اکنون به بیش از 31000 میلیارد ریال رسیده‌ است.تنها در سال گذشته 901 میلیون سهم از سهام واحدهای تولیدی به‌ ارزش 4381 میلیارد ریال در بورس تهران معامله شد که از لحاظ تعداد سهام‌ مورد معامله 108 درصد و از حیث ارزش معاملات 133 درصد بیش از سال‌ 1374 بود. با وجود آن‌که شاخص کل قیمت سهام بورس تهران در سال گذشته با 25 درصد افزایش نسبت به سال 74 به 1936 واحد رسید،اما از آغاز سال جاری‌ تاکنون سیر نزولی آن ادامه دارد و اکنون به کمتر از 1800 واحد رسیده‌ است. فروشندگان سهام،در حال افزایش هستند،اما سیر نزولی ارزش شماری‌ از سهام واحدهای پذیرفته شده در بورس،هر روز از تعداد خریداران‌ می‌کاهد.درحالی‌که بورس تهران می‌تواند نقش کارسازی در تجهیز بازار سرمایه ملی و تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی ایفا کند. بهبود شرایط بورس از طریق به کارگیری مکانیزم‌های مؤثر در جلوگیری از سقوط ارزش سهام،تقویت اعتماد مردم به سرمایه‌گذاری در بازار بورس و...می‌تواند آینده استفاده از مکانیزم اوراق بهادار در تأمین‌ مالی طرح‌های سرمایه‌گذاری را بسازد. شناخت نقطه نظرات خریداران و فروشندگان سهام،درک واقعیت‌های‌ موجود و...می‌تواند دریافتن راهکارهای مناسب برای بهبود شرایط بورس‌ مؤثر باشد. در این گزارش،خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی»در گفت‌وگو با شماری از خریداران و فروشندگان سهام در تالار بورس اوراق بهادار تهران، شرایط کنونی بازار،نحوه انجام معاملات،مشکلات موجود و...را جویا شده‌ است که ما حصل این گفت‌وگوها را باهم می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"آقای سعید کریمی نیز که برای خرید سهام به بورس اوراق بهادار تهران مراجعه کرده است،درباره شرایط کنونی بازار می‌گوید:رد این بازار باید با احتیاط عمل کرد،زیرا کارگزاران آن‌قدرها دلسوز مشتریان نمی‌باشند. اغلب این‌گونه سهام‌ها نیز از سوی کارکنان همان شرکت‌ها در اولین فرصت خریداری می‌شود،زیرا آنها به آشنایی به موقعیت شرکت می‌دانند که خرید سهام سودآور خواهد بود یا خیر؟ شخصی که خود را استاد دانشگاه معرفی می‌کند نیز به خبرنگار ما گفت:اگر روند فعالیت بورس تهران متحول نشود، با زیانی که اغلب خریداران سهام در یک سال اخیر دیده‌اند،به زودی معاملات سهام در بورس کالا راکد خواهد شد. وی افزود:اگر این روند ادامه پیدا کند نه تنها از مشتریان سهام کاسته خواهدشد،بلکه بازار سرمایه کشور بار دیگر بیش از پیش به نظام بانکی وابسته خواهد شد در حال حاضر بانک‌ها خیلی تمایل ندارند که به طرح‌های سرمایه‌گذاری تویدی که آینده آن‌ها مشخص نیست،پول قرض دهند بلکه تمایل دارند به بازرگانان وام بدهند تا سود بیشتری را نیز دریافت کنند. در واقع هیچ نظارتی نیز بر روی آن‌ها به عمل نمی‌آید مشتریان نیز نمی‌توانند مطمئن باشند که کارگزار در واقع منافع آن‌ها را حفظ می‌کند یا خیر؟ این کارشناس به روند نزولی ارزش سهام در یک سال اخیر اشاره کرد و گفت:ادامه این روند خطری جدی برای بورس تهران است و ممکن است که این ابزار مهم برای بازار سرمایه را از کار و تحرک بیندازد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.