Skip to main content
فهرست مقالات

سهام در بورس تهران ارزان است و ارزش واقعی بنگاه اقتصادی را نشان نمی دهد

مصاحبه شونده:

ISC (13 صفحه - از 130 تا 142)

کلید واژه های ماشینی : بورس ، بورس اوراق بهادار تهران ، ایران نقش بورس اوراق بهادار ، نقش بورس اوراق بهادار تهران ، بورس تهران ، سرمایه ، سهام ، اقتصادی ، مکانیزم اوراق بهادار ، افزایش نقش مکانیزم اوراق بهادار

مکانیزم اوراق بهادار یکی از راه‌های اصلی برای تجهیز بازار سرمایه و تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی است.در اقتصادهای پیشرفته جهان، بورس‌های معتبر با استفاده از مکانیزم اوراق بهادار تا 50 درصد منابع مالی‌ سرمایه‌گذاری جدید را از طریق عرضهء اوراق بهادار تأمین مالی می‌کنند، اما متأسفانه در ایران نقش بورس اوراق بهادار تهران در تجهیز بازار سرمایه بسیار ضعیف است و هیچ‌گاه از 4 درصد فراتر نرفته است. بررسی علل ضعف بورس اوراق بهادار در ایران برای تجهیز بازار سرمایه ملی و استفاده هرچه بیشتر از منابع اقتصاد داخلی،می‌تواند راهکارهای مناسبی را پیش روی سیاست‌گزاران و برنامه‌ریزان اقتصاد کشور قرار دهد. (به تصویر صفحه مراجعه شود) به همین منظور خبرنگار نشریهء «بررسی‌های بازرگانی»در گفت‌وگو با دکتر بهمن آرمان،کارشناس مسایل‌ اقتصاد ایران و بازار سرمایه،شرایط کنونی بورس اوراق بهادار تهران، مکانیزم احیای نقش بورس در اقتصاد داخلی و راه‌های گسترش فعالیت این نهاد را به بحث نهاد. دکتر آرمان در رشتهء اقتصاد از دانشگاه دولتی مطالعات رم(ایتالیا)در سال 1977 مدرک دکترای خود را اخذ کرد و سپس در سال 1979 در رشتهء مدیریت در پلی تکنیک برایتون(انگلستان)ادامه تحصیل داد.در سال 1357 به‌ استخدام شرکت نورد بندر عباس وابسته به شرکت ملی صنایع فولاد ایران‌ درآمد و در سال 1370 با عنوان کارشناس ارشد اقتصادی از شرکت ملی‌ فولاد ایران بازنشسته شد. دکتر آرمان تاکنون 100 مقاله تحلیلی دربارهء مسایل و موضوعات‌ اقتصادی کشور در رسانه‌های گروهی و نشریات تخصصی به چاپ رسانده‌ است. از دیگر آثار وی ترجمه و تلخیص تعداد زیادی از مقاله‌های اقتصادی‌ ترجمهء کتاب مدیریت و ترجمهء قانون کار ایتالیا می‌باشد.مقالهء وی در چهارمین دورهء مسابقهء مقاله‌نویسی دانشگاه اصفهان با عنوان«گفتاری‌ پیرامون نقش صادرات غیر نفتی کشور»برگزیده شد. دکتر آرمان مدیر پروژهء پژوهشی نقش بورس اوراق بهادار در دومین‌ برنامهء پنج سالهء توسعه اقتصادی،مشاور اجرایی وزارت مسکن و شهرسازی در زمینهء انتشار اوراق مشارکت،مدیر بررسی‌ها و مطالعات‌ اقتصادی سازمان بورس اوراق بهادار تهران(76-1371)بوده است.در حال‌ حاضر نیز مشاور اقتصادی قائم مقام دبیر کل بورس تهران،مشاور گروه‌ اقتصاد شبکهء اول سیمای جمهوری اسلامی ایران و مشاور اقتصادی گروه‌ قطعات فولادی می‌باشد.

خلاصه ماشینی:

"(به تصویر صفحه مراجعه شود) *شورای بورس برای احیای فعالیت این نهاد و افزایش نقش آن در خصوصی‌سازی و تجهیز بازار سرمایه ملی چه اقدام‌هایی به عمل آورده است؟انجام چه اقداماتی در آینده ضروری است؟ *برخورد شورای بورس با مسایل بورس اوراق بهادار تهران در سال‌های گذشته،کند بوده است. اما در سال‌های اخیر،در فضایی که تمامی زمینه‌های سرمایه‌گذاری به روی مردم بسته بود و دولت نیز برای اجرای سیاست‌های تثبیت اقتصادی مجبور شد که در بازار برای کنترل نرخ ارز و طلا دخالت کند،به‌طور طبیعی منابع مالی در موقعیتی خاص به سوی بورس اوراق بهادار و خرید سهام حرکت کرد. *عملرد بورس اوراق بهادار تهران در هشت سال اخیر را چگونه ارزیابی می‌کنید و چه اصلاحاتی را برای بهبود فعالیت آن ضروری می‌دانید؟ *در هشت سال اخیر،بورس تهران ضمن تثبیت کردن خود و ایفای نقش در ساختار اقتصادی کشور،توانست بالغ بر 8000 میلیارد ریال را به سمت فعالیت‌های تولیدی سوق دهد و منابع مالی را هدایت کند. برای افزایش نقش مکانیزم اوراق بهادار دولت ناچار است اجازه دهد که اوراق مشارکت در ابعاد بیشتری منتشر شود، تعداد بیشتری شرکت‌های سرمایه‌گذاری جدید به وجود آید، شرکت‌های سرمایه‌گذاری منطقه‌ای افزایش پیدا کند،شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی از طریق مکانیزم اوراق بهادار،منابع مالی مورد نیاز خود را تأمین کنند. در زمینه ارز مورد نیاز جهت انجام سرمایه‌گذاری جدید در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس برای افزایش ظرفیت تولید و اجرای طرح‌های توسعه،بانک مرکزی می‌تواند پس از تأیید طرح‌های توسعه این شرکت‌ها از سوی وزارتخانه‌های ذی ربط، ظرف مدت مشخصی ارز مورد نیازشان را تأمین کند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.