Skip to main content
فهرست مقالات

موضع کشور نسبت به جایگاه بخش خصوصی در اقتصاد، لازمه گسترش فرهنگ سرمایه گذاری است

مصاحبه شونده:

ISC (9 صفحه - از 143 تا 151)

کلید واژه های ماشینی : بورس اوراق بهادار تهران، بورس، سرمایه، کارگزاری، اطلاعات، فعالیت بورس اوراق بهادار تهران، بورس اوراق بهادار در بازار، بازار اوراق بهادار، بازار سرمایه، بورس اوراق بهادار تهران آغاز

بازار اوراق بهادار،راهی برای جذب پس‌اندازهای مردم برای تأمین مالی‌ طرح‌های سرمایه‌گذاری است.هر اندازه این بازار از پویایی بیشتر برخوردار باشد،قادر است خدمات بهتری به عرضه‌کنندگان و متقاضیان‌ سرمایه(با سود مناسب)ارایه دهد. با وجود آنکه بورس اوراق بهادار تهران حدود سی سال سابقهء فعالیت‌ دارد،هنوز نتوانسته است نقش واقعی خود را در اقتصاد کشور و بازار سرمایه ایفا کند.بررسی علل این امر و یافتن راهکارهای مناسب برای از بین‌ بردن رکود بورس،می‌تواند آیندهء سرمایه‌گذاری(به ویژه سرمایه‌گذاری‌ بخش خصوصی)در اقتصاد کشور را متحول و زمینه‌های لازم برای‌ دستیابی به رشد اقتصادی پایدار را فراهم سازد با عنایت به اهمیتی که بورس اوراق‌ بهادار در بازار سرمایه دارد و نقشی که‌ عرضه‌کنندگان می‌توانند با اعتماد به بورس‌ در این بازار ایفا کنند،خبرنگار نشریه‌ «بررسی‌های بازرگانی»مبادرت به انجام‌ مصاحبه‌ای با آقای خسرو پورمعمار، مدیر عامل شرکت کارگزاری«پارس نمودگر» نموده است که ما حصل آن را در این شماره‌ می‌خوانید. (به تصویر صفحه مراجعه شود) پور معمار که در رشتهء مدیریت بازرگانی مدرک کارشناسی ارشد دارد و دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت در رشته‌های مالی به ویژه حسابرسی را در خارج از کشور گذرانده است،فعالیت خود را از سال 1350 با مؤسسه‌ حسابرسی انگلیسی«وینی‌مری اندکمپانی»آغاز کرد و تا سال 1357 با این‌ مؤسسه همکاری داشت.با رکود فعالیت شرکت‌های خارجی در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی وی در مؤسسه حسابرسی سازمان صنایع ملی‌ ایران،سازمان برنامه و بودجه و بانک‌ها مشغول به کار شد. وی از سال 1361 تا 1373 با مؤسسهء حسابرسی نمودگر همکاری داشت‌ و سپس شرکت کارگزاری پارس نمودگر را ثبت رساند و از ابتدای سال‌ 1374 این شرکت فعالیت خود را در بورس اوراق بهادار تهران آغاز کرد. پورمعمار عضو انجمن حسابداران خبره ایران و شورای عالی این انجمن‌ و نیز عضو کمیتهء فنی بورس اوراق بهادار تهران می‌باشد.

خلاصه ماشینی:

"بررسی علل این امر و یافتن راهکارهای مناسب برای از بین بردن رکود بورس،می‌تواند آیندۀ سرمایه‌گذاری(به ویژه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی)در اقتصاد کشور را متحول و زمینه‌های لازم برای دستیابی به رشد اقتصادی پایدار را فراهم سازد با عنایت به اهمیتی که بورس اوراق بهادار در بازار سرمایه دارد و نقشی که عرضه‌کنندگان می‌توانند با اعتماد به بورس در این بازار ایفا کنند،خبرنگار نشریه «بررسی‌های بازرگانی»مبادرت به انجام مصاحبه‌ای با آقای خسرو پورمعمار، مدیر عامل شرکت کارگزاری«پارس نمودگر» نموده است که ما حصل آن را در این شماره می‌خوانید. *آیا می‌توان دلایل دیگری را در کاهش قیمت سهام از نیمۀ دوم سال گذشته تاکنون دخیل دانست؟ *علاوه بر سیاست‌های انقباضی دولت برای مهار تورم از جمله محدودیت بانک‌ها در ارایۀ تسهیلات اعتباری،افزایش بی‌رویه و قابل توجه سرمایه برخی شرکت‌ها به دلیل دسترسی نداشتن به تسهیلات اعتباری بانک‌ها و فقدان قوانین محدودکننده آنها در تعیین میزان افزایش سرمایه و فقدان تمایل یا اختیار گروهی از نهادهای دولتی و بنیادها،در عرضۀ سهام،می‌توان تشکیل شرکت‌های سرمایه‌گذاری را نیز مؤثر دانست. این موضوع هنگامی اهمیت خود را نشان می‌دهد که توجه کنیم،حتی در برخی کشورهای صنعتی که سرمایه‌داری اساس اقتصاد آنها را تشکیل می‌دهد و قوانین پایه‌ای نیز در اختیار داشته‌اند،به کرات قوانین در زمینۀ بازار سرمایه تغییر کرده و محتول شده است. با توجه به این موارد،انتخاب سهام مناسب برای هر فرد فرآیند ساده‌ای نیست و به تخصص در این زمینه نیاز دارد با این وجود چنانچه برخی سهامداران به کسب اطلاعات در مورد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس،تمایل داشته باشند، می‌توانند از هفته‌نامه‌ها،سالنامه‌ها و نشریات تخصصی بورس در زمینۀ مقایسۀ عملکرد و وضعیت شرکت‌ها استفاده کنند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.