Skip to main content
فهرست مقالات

صادرات مواد معدنی متنوع، جایگزین نفت خواهد شد

مصاحبه شونده:

ISC (7 صفحه - از 9 تا 15)

کلید واژه های ماشینی : صادرات، صادرات مواد معدنی متنوع، مس، ذخایر، بخش عمدۀ صادرات مواد معدنی، میزان صادرات بخش معادن، مواد معدنی صادراتی ایران، تولید، بخش معدن، ایران

ایران از کشورهای صاحب ذخایر معدنی متنوع و غنی است که می‌تواند در رشد تولیدات صنعتی و تأمین نیازهای بخش‌های مختلف اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد.با این وجود در سال‌های اخیر،بخش معدن نتوانسته‌ است سهم بسزایی در رشد تولید ناخالص داخلی و جایگاه مناسبی در سبد کالاهای صادرات غیرنفتی کسب کند. قدر مسلم آن است که موانع و مشکلاتی در راه است که می‌بایست هرچه‌ سریع‌تر برطرف گردد تا این بخش بتواند به نقش واقعی و کلیدی خود در توسعهء اقتصادی دست یابد. به منظور دستیابی به پاسخ پرسش‌های گوناگونی که در این زمینه‌ وجود دارد و یافتن راهکارهای مناسب برای رفع معضلات بخش معدن، خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی»با آقای مهندس سید حسین هاشمی، عضو هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی،رییس کمیسیون صنایع و معادن‌ مجلس و نمایندهء محترم مردم میانه،گفت‌وگویی دارد که در این شماره‌ می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"صادرات مواد معدنی متنوع، جایگزین نفت خواهد شد اشاره: ایران از کشورهای صاحب ذخایر معدنی متنوع و غنی است که می‌تواند در رشد تولیدات صنعتی و تأمین نیازهای بخش‌های مختلف اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد. *ذخایر قطعی کدامیک از مواد معدنی ایران محاسبه شده است؟ذخایری که هنوز برآورد قطعی نشده‌اند،کدامند؟ *با انجام فعالیت‌های زمین‌شناسی،تاکنون ذخایر سنگ آهن و مس به‌طور قطعی شناسایی شده‌اند،اما برای دیگر مواد معدنی،باید کار شناسایی قطعی ذخایر صورت گیرد تا ذخایر جدیدتر،شناسایی و ارزیابی شوند. *در سال‌های اخیر،چه میزان مواد معدنی به خارج از کشور صادر شده است؟ *بیشترین میزان صادرات بخش معادن و فلزات در سال‌های اخیر،مربوط به سال 1374 بود. کاهش صادرات مواد معدنی و فلزی در سال‌های اخیر از (به تصویر صفحه مراجعه شود) محدودیت صدور آهن‌آلات و وضع مطلوب تقاضای بازار داخلی برای سنگ‌های تزیینی و نما ناشی شده است. *میزان صادرات بخش معدن و فلزات در پایان برنامۀ دوم چقدر خواهد شد؟ *تا برنامه‌های مدون موجود و قانون جدید معادن که سرمایه‌گذاری در این بخش را تشویق می‌کند،به نظر می‌رسد که گر روند سرمایه‌گذاری سال 1374 ادامه یابد،در پایان برنامۀ دوم به 5 میلیارد دلار صادرات مواد معدنی دست خواهیم یافت. *در زمینۀ غنی‌سازی معادنی که تولیداتشان جنبۀ صادراتی دارد،دولت چه سیاستی را پیگیری کرده است؟ *در نخستین و دومین برنامۀ توسعۀ اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور،سیاست‌گذاری به صورتی انجام شد که صادرات مواد معدنی فرآوری شده صورت بگیرد و تا حدودی از صدور مواد خام پرهیز شود. برنامۀ همکاری ایران با این کشور تا چه حد پیشرفت داشته است؟ *فن‌آوری آفریقای جنوبی در زمینۀ بهره‌برداری از معادن زیززمینی،به‌روز است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.