Skip to main content
فهرست مقالات

برای تولید 25 میلیون تن فولاد در سال 1400، واردات سنگ آهن الزامی است

مصاحبه شونده:

ISC (4 صفحه - از 20 تا 23)

کلید واژه های ماشینی : فولاد، شرکت ملی فولاد ایران، طرح‌های افزایش ظرفیت تولید فولاد، سنگ‌آهن، طرح توسعۀ معدن سنگ‌آهن چادرملو، تولید فولاد و راه‌اندازی طرح‌های، تولید، افزایش تولید فولاد و راه‌اندازی، برنامه افزایش تولید فولاد، تن فولاد در سال

صنعت ذوب‌آهن و فولاد،از صنایع مادر محسوب می‌شود و هر کشوری‌ آرزوی آن را دارد که در زمینهء فولاد،دست‌کم به خودکفایی برسد،زیرا که اجرای بسیاری از طرح‌های زیربنایی و نیز صنعتی به مصالح،که عمدهء آن را آهن و فولاد تشکیل می‌دهد،بستگی دارد. در ایران اسلامی نیز طی اجرای نخستین برنامهء پنج سالهء توسعهء اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور،سرمایه‌گذاری عظیمی در زمینهء راه‌اندازی واحدهای ذوب‌آهن و فولادسازی صورت گرفت،تا حدی که ایران‌ از یک واردکنندهء عمدهء فولاد به صادرکنندهء آن تبدیل شده است. برنامه افزایش تولید فولاد و راه‌اندازی طرح‌های جدید و توسعهء طرح‌های فعال کنونی،همچنان تا سال 1400 ادامه می‌یابد.با وجود معادن‌ عظیم سنگ آهن،به نظر می‌رسد که راه‌اندازی این طرح‌ها با وجود رشد تقاضای داخلی و بازارهای جهانی،توجیه اقتصادی دارد. خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی»در گفت‌وگو با آقای موسوی‌ لنکرانی معاون طرح و برنامهء شرکت ملی فولاد ایران،عمده‌ترین مباحث‌ مربوط به بهره‌برداری از ذخایر سنگ آهن و طرح‌های افزایش ظرفیت تولید فولاد را جویا شد که در اینجا ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"ذخایر سنگ آهن اکتشاف‌شده ایران (به تصویر صفحه مراجعه شود) *برنامه‌های توسعه برداشت سنگ آهن از معادن کشور چیست و اجرای این برنامه‌ها در نهایت چه نتایجی خواهد داشت؟ *طرح‌های توسعه ذخایر سنگ آهن درحال‌حاضر عبارتند از: 1-طرح توسعۀ معادن سنگ آهن بافق شامل:چغارت، چاه‌گز و سه‌چاهون که قرارداد خرید و نصب و راه‌اندازی سنگ‌شکن‌ها و آسیا و کارخانجات تغلیض آن با اعتبار ارزی معادل 100 میلیون دلار با نویست آلپین و به صورت فاینانس نهایی شده است و انشاء ا.. 4-قرارداد تولید سنگ آهن کنسانتره از معادن سنگان نیز به زودی منعقد می‌شود و پس از نصب ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی و فرآوری،تولید کنسانتره سنگ آهن آن به 3/64 میلیون تن در سال 1384 خواهد رسید. *آیا ذخایر سنگ آهن کشور جزو انفال محسوب می‌شوند یا بخش خصوصی نیز مالکیت آن را دارد؟ *به هر صورت معادن سنگ آهن از«انفال»است و پروانه‌های بهره‌برداری آنها به نام شرکت ملی فولاد ایران می‌باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.