Skip to main content
فهرست مقالات

قانون جدید اکتشاف و بهره برداری از معادن، نکات مثبت و روشنی دارد، اما؟!

مصاحبه شونده:

ISC (11 صفحه - از 24 تا 34)

کلید واژه های ماشینی : صادرات، قانون جدید اکتشاف و بهره‌برداری، بهره‌برداری، ذخایر، مس، سرب، صادرات مواد معدنی، بخش معدن، تولید، بهره‌برداری از معادن

اقتصاد ایران برای دستیابی به رشد و توسعهء پایدار نیاز دارد که از تمامی استعدادها و امکانات ملی حد اکثر بهره‌برداری را بنماید.در این راستا توجه به تأمین نیازهای صنعت کشور و تلاش برای راهیابی به بازارهای‌ جهانی الزامی است. با این وجود،هنوز از بخش عظیمی از توانمندی‌ها و استعدادهای اقتصاد کشور به نحو بهینه استفاده نشده است.ذخایر غنی معدنی در زیر خاک باقی‌ مانده،درحالی‌که سالانه میلیون‌ها دلار برای واردات مواد واسطه‌ای معدنی‌ صرف می‌شود. توجه به رفع تنگناهای بخش معدن،اکتشاف و بهره‌برداری از معادن و راه‌اندازی صنایع وابسته به آن برای فرآوری مواد،نه تنها به رشد تولید ناخالص داخلی،بلکه به تلاش برای متنوع‌سازی صادرات غیرنفتی نیز کمک‌ شایانی می‌کند. (به تصویر صفحه مراجعه شود) خبرنگار نشریهء«بررسی‌های بازرگانی» در گفت‌وگو با آقای علاء الدین میر محمد صادقی نایب رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و رییس اتحادیهء صادرکنندگان و تولیدکنندگان محصولات معدنی ایران، عمده‌ترین موانع و مشکلات فراراه بخش‌ معدن و راهکارهای مناسب برای غلبه بر آنها را جویا شد. وی که از صادرکنندگان مواد معدنی است،بیش از بیست و پنج سال در بخش معدن و محصولات معدنی و مصالح ساختمانی سابقهء فعالیت دارد.

خلاصه ماشینی:

"با توجه به آنکه پروسه حقق دولت مانند امر مالیات از لحاظ نحوۀ عمل(تشخیص،وصول،تضمین،حق اختلاف) می‌تواند در سرنوشت معدن و معدنکار مؤثر باشد و تمام این (به تصویر صفحه مراجعه شود) نکات به تدوین آیین‌نامه از سوی وزارت معادن و فلزات موکول شده،بنابراین باید منتظر تدوین و اعلام آیین‌نامه بود تا بتوان مثبت یا منفی به این موضوع نیز لازم است که تهیه و تدوین آیین‌نامه در وزارت معادن و فلزات بدون حضور نمایندگان بهره‌برداران انجام می‌شود. *با توجه به دیدگاه دولت در زمینۀ صدور مواد معدنی فرآوری شده،آینده بخش معدن را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟چه اقدام‌هایی برای دست یافتن به اهداف برنامۀ ایران 1400 ضروری است؟ (به تصویر صفحه مراجعه شود) *همان‌گونه که در بحث پایین بودن سهم بخش معدن در تولید ناخالص ملی اشاره کردم،یکی از علل رشد نکردن بخش معدن،طرز تفکر و نگرش مسؤولان است. *در زمینۀ حضور در بازار جهانی سرب و روی چه دورنمایی وجود دارد؟ *دربارۀ صادرات سرب و روی باید گفت،حد اقل مصرف روی در کشور 100 هزار تن در سال برآورد شده که با انجام پروژه‌های در دست اجرا تا پایان برنامۀ دوم،تولید روی برای مصرف داخلی خواهد بود. *عمده‌ترین طرح‌های در دست اجرا در زمینۀ کانی‌های غیرفلزی کدامند؟آیا این طرح‌ها فقط برای تأمین نیاز بازار داخلی است،یا صادرات نیز مدنظر می‌باشد؟ *عمده‌ترین طرح‌ها در این بخش شامل توسعۀ صنایع نسوز،طرح زغال‌سنگ طبس،رشد و توسعۀ سنگ‌های ساختمانی و تزیینی و طرح فسفات یزد می‌باشند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.