Skip to main content
فهرست مقالات

ایران دومین کشور صاحب معدن در جهان است

مصاحبه شونده:

ISC (5 صفحه - از 44 تا 48)

کلید واژه های ماشینی : صادرات ، صادرات مواد معدنی ، تولید و صادرات بخش معدن ، ایران ، مس ، ذخایر ، تولید ، بخش معدن ، کشور صاحب معدن در جهان ، رونق تولید و صادرات مواد

سرزمین پهناور ایران،ذخایر معدنی ارزشمند و متنوعی را در خود جای‌ داده است که می‌تواند منشأ رشد تولید ناخالص داخلی،اشتغال،درآمد ارزی‌ حاصل از صادرات و در نهایت رونق اقتصدی کشور و رفاه مردم شود. با وجود ذخایر غنی و متنوع معدنی در ایران،متأسفانه هنوز سهم بخش‌ معدن در تولید ناخالص داخلی در حد ناچیز(3/5 درصد)و در صادرات‌ غیرنفتی فقط یک درصد است. تلاش برای شناسایی تمام ذخایر و نیز تأمین منابع سرمایه‌گذاری‌ مورد نیاز برای تجهیز و بهره‌برداری از معادن،می‌بایست مورد توجه دولت‌ باشد و تشویق‌ها و ترغیب‌های لازم برای رونق تولید و صادرات مواد معدنی صورت گیرد. خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی»در گفت‌وگو با آقای ابو القاسم‌ شفیعی که در بخش معدن کمیته امداد امام خمینی(ره)فعال می‌باشد و نماینده معدن‌کاران در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران است‌ عمده‌ترین مسایل مربوط به تولید و صادرات بخش معدن را جویا شد.ماحصل این گفت‌وگو را باهم می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"تلاش برای شناسایی تمام ذخایر و نیز تأمین منابع سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای تجهیز و بهره‌برداری از معادن،می‌بایست مورد توجه دولت باشد و تشویق‌ها و ترغیب‌های لازم برای رونق تولید و صادرات مواد معدنی صورت گیرد. خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی»در گفت‌وگو با آقای ابو القاسم شفیعی که در بخش معدن کمیته امداد امام خمینی(ره)فعال می‌باشد و نماینده معدن‌کاران در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران است عمده‌ترین مسایل مربوط به تولید و صادرات بخش معدن را جویا شد. برای آنکه در این زمینه موفقیت‌هایی کسب شود،لازم است که مجلس شورای اسلامی اعلام کند،قوانین و مقررات مترتب (به تصویر صفحه مراجعه شود) بر سرمایه‌گذاری خارجی و صادرات دست‌کم برای بیست سال ثابت خواهد ماند. *ظرفیت معادن مس ایران چقدر است و سالانه چه میزان مس در کشور تولید می‌شود؟ *اکتشاف‌هایی که در زمینۀ ذخایر مس تاکنون انجام شده، نشان می‌دهد که حدود 500 میلیون تن خاک مس با عیار 0/9 تا 1/5 درصد که توجیه اقتصادی دارد،در کشور موجود می‌باشد. از سوی دیگر،ضعف در فرآوری سنگ‌های تزیینی کشور نیز وجود دارد و سبب شده که ایران در فهرست صادرکنندگان این ماده قرار نگیرد. (به تصویر صفحه مراجعه شود) *مشکلات مترتب بر توسعۀ صنعت سنگ در ایران چیست؟ *افزایش بی‌رویه هزینۀ تولید معادن که درحال‌حاضر 10 برابر میزان مربوط به سال 70 می‌باشد. *به صادرکنندگان مواد معدنی برای افزایش فعالیت صادراتی چه توصیه‌ای دارید؟ *از آنجا که فرهنگ صادرات در ایران وجود ندارد، صادرکنندگان در بازارهای خارجی با یکدیگر به رقابت ناسالم می‌پردازند و بهره آن نصیب خریدار خارجی می‌شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.