Skip to main content
فهرست مقالات

جذب سرمایه گذاری خارجی با هدف رشد تولید و صادرات مواد معدنی

ISC (3 صفحه - از 69 تا 71)

کلید واژه های ماشینی : صادرات، رشد تولید و صادرات مواد، صادرات مواد معدنی، هدف رشد تولید و صادرات، مواد معدنی، صادرات بخش معادن، سرمایه، بخش معدن، تولید و صادرات بخش معادن، جذب سرمایه‌گذاری خارجی

توسعه بخش معدن با هدف تأمین نیازهای بخش صنعتی به مواد معدنی و نیز صادرات مواد فرآوری شده می‌تواند نقش کلیدی در پیشبرد اقتصاد کشور به سوی رهایی از اتکا به درآمد نفت داشته باشد. با وجود تأکیدهایی که بر توسعهء بخش معدن و فرآوری مواد معدنی در سال‌های اخیر صورت گرفته،متأسفانه هنوز این بخش جایگاه واقعی خود را در اقتصاد کشور و مجموعهء صادرات غیرنفتی به دست نیاورده است. با وجود ذخایر متنوع و غنی مواد معدنی در ایران،تولید و صادرات‌ بخش معادن،هنوز از توسعهء کافی برخوردار نیست و جز در پاره‌ای موارد توفیق چشمگیری به دست نیامده است. در این گزارش،نگاهی به وضعیت صادرات بخش معادن و مشکلات و تنگناهای آن داریم.

خلاصه ماشینی:

"کارشناسان بر این باور هستند که چنانچه آیین‌نامه‌های اجرایی به‌گونه‌ای تنظیم شود که سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تعاونی را تقویت کند و انگیزه‌های بیشتری برای بهره‌برداران از معادن ایجاد نماید،می‌توان به توسعۀ بخش معدن در سال‌های آتی خوش‌بین بود. یک کارشناس بازرگانی خارج اعتقاد دارد که واگذاری معادن به بخش خصوصی برای 25 سال تا حدودی انگیزۀ سرمایه‌گذاری را تقویت کند،اما سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای تولید و صادرات مواد معدنی در شمار سرمایه‌گذاری‌های کلان قرار دارد و لذا نظام بانکی و نهادهای دیگر بازار سرمایه در آن نقش کلیدی دارند. با وجود آنکه کارشناسان و دست‌اندرکاران بخش معدن، راهکارهای کمابیش مؤثری را برای افزایش سهم معدن بر تولید ناخالص داخلی و صادرات غیرنفتی ارایه می‌دهند،انتظار می‌رود که وزارت معادن و فلزات در تدوین آیین‌نامه اجرایی قانون جدید اکتشاف و بهره‌برداری از معادن به این رهنمودها و راهکارها توجه خاص نشان دهد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.