Skip to main content
فهرست مقالات

تبدیل عناصر معدنی به ترکیبات شیمیایی، گامی درجهت حضور در بازارهای منطقه ای

ISC (3 صفحه - از 72 تا 74)

کلید واژه های ماشینی : تبدیل عناصر معدنی به ترکیبات ، ترکیبات شیمیایی ، صنایع ، مواد جهت استفاده در صنایع ، اقتصاد ، نفت ، وابستگی شدید به صادرات نفت ، مواد اولیه ، اقتصاد کشور از درآمد ارزی ، وابستگی اقتصاد کشور از درآمد

سالهاست که بحث قطع وابستگی اقتصاد کشور از درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت،مطرح می‌باشد.اما با وجود سرمایه‌گذاری‌های وسیعی که در دههء اخیر برای توسعهء زیرساخت اقتصاد کشور صورت گرفته،هنوز این‌ وابستگی شدید وجود دارد.هنوز اقتصاد کشور تحت تأثیر نوسان‌های قیمت‌ نفت در بازارهای جهانی،دچار شوک‌های عمیق می‌شود که با حذف برخی‌ برنامه‌های عمرانی و به تعویق انداختن جریان توسعهء اقتصادی،تلاش‌ می‌شود که آسیب ناشی از آن،زندگی مردم را به شدت تحت تأثیر قرار ندهد. یکی از علل عمدهء وابستگی شدید به صادرات نفت،استفاده نکردن از استعدادها و ذخایر معدنی کشور می‌باشد.ذخایر عظیمی که می‌تواند منشأ درآمد ارزی کلان برای سال‌های سال و ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی باشد. درحالی‌که مواد اولیه بسیاری از محصولات وارداتی کشور،در معدن‌ گوشه‌وکنار ایران نهفته است،سالانه مقادیر کلانی ارز برای تأمین این مواد جهت استفاده در صنایع مختلف،صرف می‌شود،درحالی‌که تولید ترکیبات‌ معدنی گوناگون نه تنها این وابستگی را از میان برمی‌دارد،بلکه ما زاد آن‌ به سهولت در بازارهای منطقه‌ای و جهانی قابل صدور است. در این گزارش نقش تبدیل ترکیبات معدنی در دستیابی به اقتصاد ناوابسته به نفت از نظر گرامی‌تان می‌گذرد.

خلاصه ماشینی:

"درحالی‌که مواد اولیه بسیاری از محصولات وارداتی کشور،در معدن گوشه‌وکنار ایران نهفته است،سالانه مقادیر کلانی ارز برای تأمین این مواد جهت استفاده در صنایع مختلف،صرف می‌شود،درحالی‌که تولید ترکیبات معدنی گوناگون نه تنها این وابستگی را از میان برمی‌دارد،بلکه ما زاد آن به سهولت در بازارهای منطقه‌ای و جهانی قابل صدور است. استفادۀ مؤثر از این ابزارها برای تولید انواع ترکیبات شیمیایی مورد نیاز صنایع مختلف به ارزان‌ترین قیمت و کیفیت مطلوب،نه تنها صرفه‌جویی ارزی کلانی دربر خواهد داشت، بلکه صدور این‌گونه مواد به بازارهای منطقه و بازارهای جهانی می‌تواند منشأ کسب درآمد ارزی شود و اقتصاد کشور را برای رسیدن به نقطۀ عدم اتکا به نفت یاری دهد. در همین حال،بررسی دقیق زمین‌شناسی در سراسر کشور از لحاظ ژئوفیزیکی،ژئوشیمیایی و با استفاده از امکانات داخلی و خارجی برای شناسایی عناصر مواد معدنی کشور ضرورت دارد تا بتوان برنامه‌ریزی دقیقی برای راه‌اندازی مراکز تبدیل عناصر به ترکیبات شیمیایی و تولید اقتصادی این ترکیبات،انجام داد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.