Skip to main content
فهرست مقالات

تجهیز معادن سنگ آهن، گامی در جهت خودکفایی صنعت فولاد و حضور در بازار جهانی است

ISC (4 صفحه - از 75 تا 78)

کلید واژه های ماشینی : فولاد ، تجهیز معادن سنگ‌آهن ، معادن سنگ‌آهن ، سنگ‌آهن ، مجتمع فولاد مبارکه ، کنسانتره ، ذخایر ، صنعت ، تجهیز معادن سنگ‌آهن کشور بیش ، طرح توسعۀ مجتمع سنگ‌آهن چغارت

سرزمین پهناور کشورمان،ذخایر غنی معدنی را در خود نهفته دارد. ذخایری که شاید در کمتر کشوری تا این حد متنوع و فراوان باشد.با وجود این مواهب طبیعی،بهره‌گیری از استعدادهای معدنی تاکنون در حد قابل‌ توجهی نبوده است. تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر ضرورت دستیابی به اقتصادی‌ ناوابسته به نفت،برنامه‌ریزان و مسؤولان کشور را به بازنگری در استعدادها و توانمندی‌های بخش‌های مختلف اقتصادی و از جمله معادن فرا می‌خواند.اگر قرار است اقتصادی پایدار و ناوابسته به نفت داشته باشیم، ضرورت دارد بخش خصوصی در کنار دولت به برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری و تلاش برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر در تولید ناخالص‌ داخلی روی آورد تا بتوان از تمام توان بالقوه اقتصادی به‌ویژه در بخش‌ معادن به شکل بهینه بهره‌برداری کرد. یکی از ذخایر معدنی مهم کشور که مواد خام برای صنعت مادر فولادسازی را تأمین می‌کند،معادن سنگ آهن می‌باشد.در سال‌های اخیر توجهی خاص به این ذخایر ارزشمند مبذول گشته و سرمایه‌گذاری‌هایی نیز جهت بهره‌برداری از آنها صورت گرفته است.در کنار آن،صنایع ذوب‌آهن و فولاد نیز از رشد ظرفیت برخوردار شده‌اند. در این گزارش،به بررسی وضعیت معادن سنگ آهن می‌پردازیم و به‌ مشکلات این بخش نگاهی خواهیم داشت.

خلاصه ماشینی:

"سالانه بیش از 2 میلیون تن از سنگ آهن استحصالی از معدن چغارت با استفاده از خطوط راه‌آهن به ذوب‌آهن اصفهان و بخشی نیز به کارخانه‌های سیمان کشور ارسال می‌شود،همچنین مقداری از تولیدات سنگ آهن این مجتمع برای صدور به خارج از کشور به بندرعباس حمل می‌شود. معادن سنگان خواف معادن سنگ آهن خواف در استان خراسان با 330 میلیون تن ذخیره قطعی،با هدف تأمین کنسانتره سنگ آهن مورد نیاز مجتمع فولاد خراسان،فعال شده و صرفه‌جویی ارزی ناشی از فعالیت این پروژه بین 80 تا 100 میلیون دلار در سال برآورد می‌شود. انتظار می‌رود که با تحقق طرح‌های تولید کنسانتره سنگ آهن و بهره‌گیری بهینه از معادن غنی سنگ آهن کشور، صنعت ذوب‌آهن و فولاد با اتکا به منابع داخلی به خودکفایی واقعی دست یابد،به‌ویژه آنکه با دستیابی به دانش فنی طرح قائم 2،صنعت فولاد از نظر فن‌آوری نیز به مرحلۀ بلوغ رسیده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.