Skip to main content
فهرست مقالات

توانمندی های معدنی استان کهکیلویه و بویراحمد و نقش آن در صادرات غیر نفتی

ISC (3 صفحه - از 103 تا 105)

کلید واژه های ماشینی : استان کهگیلویه و بویراحمد، صادرات غیرنفتی، استان، فرآوری مواد معدنی، وضعیت ذخایر معدنی استان کهگیلویه، فسفات، تولید ملی و صادرات غیرنفتی، ذخایر، توانمندی، توانمندی عظیمی در بخش معدن

استان کهگیلویه و بویراحمد با وجود ذخایر معدنی که می‌تواند نقش وسیعی در رشد تولید ملی و صادرات غیرنفتی داشته‌ باشد،از استان‌های محروم کشور می‌باشد. با توجه به ذخایر غنی و متنوع این استان،هنوز سرمایه‌گذاری کلانی‌ برای استخراج و فرآوری مواد معدنی آن صورت نگرفته است. درحالی‌که توانمندی عظیمی در بخش معدن این استان وجود دارد،نقش‌ آن در صادرات غیرنفتی،تقریبا نزدیک به صفر است و جوانان این استان از بیکاری رنج می‌برند. در این گزارش،وضعیت ذخایر معدنی استان کهگیلویه و بویراحمد و توانمندی‌های آن برای رشدی پایدار و ایفای نقشی قابل توجه در تجارت‌ جهانی،از نظرتان می‌گذرد.

خلاصه ماشینی:

"با توجه به ذخایر غنی و متنوع این استان،هنوز سرمایه‌گذاری کلانی برای استخراج و فرآوری مواد معدنی آن صورت نگرفته است. ارزش اقتصادی بسیاری از ذخایر معدنی استان کهگیلویه و بویراحمد برای استخراج و فرآوری جهت تأمین نیازهای بازارهای داخلی و خارجی به اثبات رسیده است. درحالی‌که سالانه بیش از 2/5 میلیون تن سنگ فسفات مورد نیاز کشور می‌باشد،بهره‌برداری از کانسارهای فسفات استان کهگیلویه و بویراحمد برای رشد تولیدات کودهای فسفاته جهت تأمین نیاز بازار داخلی و توجه به بازارهای جهانی،مقرون به صرفه است. متأسفانه در سال‌های اخیر با وجود شناسایی ذخایر معدنی عظیم در استان کهگیلویه و بویراحمد،سرمایه‌گذاری مناسبی برا استخراج و فرآوری این مواد از سوی بخش دولتی،خصوصی و تعاونی صورت نگرفته است. در همین حال،بهره‌گیری از مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی می‌تواند در تجهیز منابع سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای استخراج،کانه‌آرایی و فرآوری مواد معدنی این استان مؤثر باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.