Skip to main content
فهرست مقالات

رشد بهره وری بنگاه های اقتصادی در اثر رعایت ضوابط استاندارد

ISC (3 صفحه - از 14 تا 16)

کلید واژه های ماشینی : استاندارد ، اقتصادی ، مدیران ، اثر رعایت ضوابط استاندارد ، تولید ، افزایش بهره‌وری واحدهای اقتصادی توجه ، رشد بهره‌وری واحدهای اقتصادی سبب ، کارآیی واحدهای اقتصادی با توجه ، رشد بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی ، رشد بهره‌وری

امروزه تمامی تلاش مدیران و کارشناسان اقتصادی بر استفادهء بهینه از منابع محدود اقتصادی،استوار است.منابع زیرزمینی،سرمایه، زمین‌های قابل بهره‌برداری اقتصادی،آب،نیروی انسانی متخصص و ماهر و حتی فن‌آوری و علوم هریک با محدودیت‌هایی روبه‌رو است.در همین حال‌ نیازهای انسان بسیار و متنوع است و تأمین تمام آنها با توجه به محدودیت‌ منابع میسر نمی‌باشد. لذا مدیران و کارشناسان سعی می‌کنند که با بهترین ترکیب منابع‌ بتوانند بیشترین حد نیازهای بشری را تأمین کنند و تمام برنامه‌ریزی‌های‌ اقتصادی در جهت بهینه‌سازی استفاده از منابع شکل می‌گیرد. با این وصف،رشد بهره‌وری و کارآیی واحدهای اقتصادی با توجه به‌ فشردگی رقابت در بازارهای جهانی از اهمیت خاصی برخوردار است. در این گزارش تلاش داریم نقش استاندارد در بهره‌وری مناسب از عوامل تولید را بررسی نماییم.

خلاصه ماشینی:

"زمانی که واحدهای اقتصادی با افزایش کارآیی و بهره‌وری خود همراه با نظارت کیفی بر تولیدات،به درجه‌ای از پیشرفت می‌رسند که استانداردهای سری ایزو 9000 به‌ویژه استاندارد ایزو 9001 را به دست می‌آورند،در مرحله‌ای قرار می‌گیرند که کارآیی آنها نه تنها ازنظر ساختار تولید،بلکه ساختار مالی،اداری و مدیریتی به شکل بهینه برنامه‌ریزی می‌شود و تحقق پیدا می‌کند. استاندارد به‌ویژه استانداردهای ایزو 9000 به افزایش کارآیی واحدهای اقتصادی کمک می‌کنند که آنها با ارایۀ محصول با کیفیت و قیمت مناسب،از توان رقابتی لازم در بازارهای جهانی بهره‌مند شوند. در این راستا رعایت اصول استاندارد به بهبود ساختار مالی-اداری واحدهای اقتصادی نیز می‌تواند کمک کند و ضامن حضور فعال آنها در بازارهای بین المللی گردد. چنانچه تمامی بخش‌های اقتصادی بتوانند به استانداردهای ایزو 9000 دست یابند،صرفه‌جویی‌های کلان اقتصادی در اثر استفاده بهینه از منابع تولید،رشد صادرات و تقویت بنیه رقابت واحدها در بازارهای جهانی به دست می‌آید و در این راستا اقتصاد ملی می‌تواند به رشد و توسعه پایدار دسترسی پیدا کند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.