Skip to main content
فهرست مقالات

برای ساختن آینده بهتر برای صادرات، صادر کنندگان باید در حد متعالی بیندیشند

مصاحبه شونده:

ISC (8 صفحه - از 71 تا 78)

کلید واژه های ماشینی : استاندارد ، مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ، تدوین استاندارد و کنترل کیفیت ، مدیریت نظارت بر کالاهای صادراتی ، کالاهای صادراتی ، کیفیت ، کنترل کیفیت مؤسسه استاندارد ، استانداردهای ملی ، کیفیت مؤسسه استاندارد و تحقیقات ، صادرات غیرنفتی

تلاش برای راهیابی به بازارهای جهانی و رشد صادرات غیرنفتی، عمده‌ترین هدف اقتصادی کشور می‌باشد که در سال‌های آتی تمام تلاش‌ نیروهای متخصص و کاردان را به خود متمرکز خواهد نمود. برای حضور فعال در بازارهای جهانی و رقابت در عرصه‌های بین المللی، مهم‌ترین مسأله،داشتن کالاهای قابل رقابت می‌باشد.کالاهایی که ازنظر کیفیت و قیمت بتواند جایگاهی در بازارهای مورد بحث به وجود آورند.در این‌ راستا،نخستین گام استاندارد نمودن کالاها و تلاش برای کاهش هزینه‌های‌ تولید می‌باشد که می‌بایست در رأس وظایف مدیران واحدهای تولیدی قرار گیرد. خبرنگار نشریهء«بررسی‌های بازرگانی»در گفت‌وگو با مهندس‌ محمد حسین کلانتر معتمدی،معاون تدوین استاندارد و کنترل کیفیت‌ مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران،عمده‌ترین مباحث مربوط به‌ استانداردهای ملی و بین المللی و راه‌های حضور در بازارهای خارجی را جویا شد. (به تصویر صفحه مراجعه شود)مهندس کلانتر معتمدی،فارغ التحصیل‌ رشتهء مهندسی صنایع،مدیریت تدوین‌ استاندارد،مدیریت نظارت بر کالاهای‌ صادراتی و وارداتی،مدیریت کنترل کیفیت در سیستم‌های کیفی در بخش فلزی و غیرفلزی‌ را نیز که زیرمجموعهء معاونت تدوین‌ استاندارد و کنترل کیفیت می‌باشد،به عهده‌ دارد. ماحصل این گفت‌وگو را باهم می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"نقش استاندارد کالاها در صادرات و اقتصاد ملی کشورهای مختلف چیست؟ *اگر قبول کنیم کالاهایی بیشتر شانس صادرات دارند که از قیمت‌های ارازن برخوردار باشند،هزینۀ تمام‌شده کمتری داشته باشند،کیفیت بالاتری برای جلب توجه مشتری داشته باشند،به موقع و در حد اقل زمان لازم به دست مشتری برسند، ازنظر حمل‌ونقل،محصول آسیبی نبیند،ازنظر بسته‌بندی به نحوی باشد که ویژگی‌های بهداشتی و فیزیکی را بتواند حفظ کند،همۀ این عوامل در فروش بیشتر با سود افزون‌تر مؤثر تمامی این ویژگی‌ها در استاندارد کالا حاصل می‌شود. به همین جهت مؤسسۀ استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران حدود 5 سال است که فعالیت خود را در زمینه گواهی‌نامه‌های بین المللی ایزو 9000 متمرکز کرده و به عنوان مرجع تأیید صلاحیت در این زمینه عمل می‌کند و بر تمام فعالیت‌های سیستم‌های مدیریت کیفیت و تضمین کیفیت نظارت دارد. به کمک این آزمایشگاه‌ها،مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران نه تنها بر تولیدات داخلی نظارت دارد،بلکه در مبادی ورودی و خروجی کشور کالاهای صادراتی را بدون نیاز به آزمایشگاه‌های مرکز در اسرع‌وقت آزمایش می‌کند و گواهی استاندارد برای صدور کالا صادر می‌نماید. البته در این مورد که به صورت مستمر چنین امری وجود داشته باشد،مدرکی در دست نیست و چیزی مشاهده نشده است،ولی در مواقعی خریدار با مشخصات و ویژگی‌های خاص خود کالایی را طلب می‌کند،مؤسسۀ استاندارد نیز پس از آنکه نظرات مشتری را دریافت می‌کند،براساس خواست مشتری کالا را آزمایش می‌کند و اجازۀ صدور می‌دهد،اما پس از اینکه کالا به دست مشتری می‌رسد و وی چه عملی انجام می‌دهد و آیا واقعا کالا به مصرف خاصی که باید برسد،می‌رسد یا نه،طریقۀ پیگیری آن برای مؤسسه میسر نیست."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.