Skip to main content
فهرست مقالات

صدور کالاهای فاقد استاندارد از بعد سیاسی و اقتصادی به کشور لطمه می زند

مصاحبه شونده:

ISC (7 صفحه - از 79 تا 85)

کلید واژه های ماشینی : استان، استاندارد، مؤسسۀ استاندارد و تحقیقات صنعتی، تحقیقات صنعتی استان تهران، کالاهای صادراتی، صدور، صدور کالاهای فاقد استاندارد، ایزو، تولیدی، استاندارد ملی

استاندارد کردن کالاها به معنای حفظ حقوق مصرف‌کنندگان،جذب‌ مشتریان داخلی و خارجی،کاهش هزینه‌های تولید از طریق استفاده بهینه از منابع و جلوگیری از اتلاف منابع و سودآوری واحدهای تولیدی در رقابت در بازارهای داخلی و خارجی است. با توجه به گسترش تجارت جهانی و فشرده شدن رقابت در بازارهای‌ بین المللی،استاندارد کردن کالاها به معنای صدور کالاهای با کیفیت و استمرار در صادرات می‌باشد.ازاین‌رو واحدهای تولیدی-صنعتی‌ می‌بایست از طر یق همکاری با مؤسسهء استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران‌ سعی کنند محصولات خود را استاندارد نمایند تا بتوانند در بازارهای‌ بین المللی،جایگاه مناسبی برای خود به دست آورند. در زمینهء اهمیت استاندارد کردن کالا،راه دریافت گواهی استاندارد برای‌ کالاهای تولیدی و صادراتی و منافع ناشی از این اقدام،خبرنگار نشریه‌ «بررسی‌های بازرگانی»با آقای مهندس محمد رضا ممدوحی،مدیرکل‌ مؤسسهء استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران به گفت‌وگو نشست و مهم‌ترین مشکلات و موانع در این زمینه را جویا شد. ماحصل این گفت‌وگو را باهم می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"*مؤسسۀ استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران در سال گذشته و 9 ماه نخست سال جاری چه تعداد گواهی استاندارد برای صادرات کالا صادر نموده است؟ *در سال گذشته این مؤسسه 12825 فقره گواهی‌نامه برای کالاهای صادراتی مشمول استاندارد صادر کرد. *ارایۀ مهر استاندارد به یک کالای صادراتی،چگونه صورت می‌گیرد؟ *اگر کالایی برای عرضه به بازار داخلی،مشمول استاندارد اجباری باشد،بالطبع صدور آن آسان خواهد بود، زیرا کارشناسان مؤسسۀ استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران با بازدید فیزیکی از کالا و نشانه‌گذاری آن،مجوز صادرات از ظرف 24 ساعت صادر می‌کنند. معمولا آن گروه از کالاهای صادراتی که با سلامت،ایمنی و اقتصاد مصرف‌کننده سروکار دارد،باید استاندارد اجباری داشته باشد و صادرکننده نیز ناگزیر است مقررات استاندارد کالا را رعایت کند و تأییدیه استاندارد را از مؤسسه باری صدور کالا دریافت نماید. (به تصویر صفحه مراجعه شود) *آیا فرهنگ استاندارد کردن کالاهای صادراتی در میان صادرکنندگان در استان تهران جاافتاده است؟ *استان تهران،قلب جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و بالطبع در زمینۀ صادرات نیز حرف اول را می‌زند. *آیا فعالیت مؤسسۀ استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران با استقبال واحدهای تولیدی روبه‌رو شده است؟ *از آنجا که برخی از کالاها مشمول استاندارد اجباری می‌باشند،برای تولیدکنندگان آنها،بحث استقبال معنا ندارد و فقط مراجعه مؤسسه به این واحدها مطرح است. آزمایشگاه‌های گمرکات کشور نیز برای کالاهای صادراتی از سال 1373 به مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران واگذار شده است. *آیا آزمایشگاه‌های جدیدی برای بررسی کیفیت کالاهای صادراتی ایجاد می‌شود؟ *از برنامه‌های اصلی مؤسسۀ استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران،گسترش آزمایشگاه‌های مؤسسه به‌ویژه در استان تهران می‌باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.