Skip to main content
فهرست مقالات

کیفیت، بهترین وسیله تبلیغ برای استاندارد کالاهای ایرانی است

مصاحبه شونده:

ISC (4 صفحه - از 116 تا 119)

کلید واژه های ماشینی : استاندارد ، صادرات غیرنفتی ، استاندارد بودن کالاهای صادراتی ، کیفیت ، استاندارد کالاهای ایرانی ، کالاهای صادراتی ، صادرات غیرنفتی و نفوذ ، استانداردهای بین‌المللی ، کالای صادراتی مهر استاندارد ، استاندارد کالاهای صادراتی ایران

افزایش صادرات غیرنفتی و نفوذ به بازارهای جهانی،از اهداف عمده‌ بازرگانی خارجی کشور است که در راستای برنامه اقتصاد بودن نفت، پیگیری می‌شود. برای رشد صادرات غیرنفتی،علاوه بر شناخت بازارهای هدف،اختیار داشتن کالاها و خدمات استاندارد شده قابل عرضه به این بازارها،ضروری‌ است.برای آنکه بتوان در قرن آینده حضوری موفق در بازارهای بین المللی‌ داشت.مهم‌تری کار،استاندارد کردن تولیدات کشور است.به‌ویژه دستیابی‌ به استانداردهای بین المللی مهم‌ترین گام برای پذیرش کالاهای ایرانی در بازارهای خارجی است. خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی» در گفت‌وگو با خانم جمیلهء سیفی کارشناس‌ توسعهء صادرات وزارت صنایع،میزان‌ حساسیت بازارهای مختلف نسبت به‌ استاندارد بودن کالاهای صادراتی را جویا شد. ماحصل این گفت‌وگو را باهم می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"(به تصویر صفحه مراجعه شود) *آیا صدور کالاهای فاقد استاندارد لازم به بازارهای بنی المللی،تاکنون تأثیر منفی بر صادرات غیرنفتی کشور داشته است؟ *واحدهای تولیدکننده محصولات صادراتی تا آنجا که برایشان مقدور بوده است،در خصوص ارتقاء کیفیت کالا و استاندارد نمودن کالاها،تلاش کرده و پیشرفت‌هایی داشته‌اند. با توجه به آنکه عضویت در پیمان‌های تجاری منطقه‌ای و جهانی یکی از روش‌های تقویت روابط تجاری کشورها شده است،و نیز از آنجا که پیش‌بینی می‌شود ایران به عضویت سازمان جهانی تجارت (WTO) درآید،اخذ مهر استاندارد بین المللی برای محصولات ایرانی به‌ویژه در آینده،امتیازی محسوب خواهد شد. *آیا برای نفوذ به بازارهای بین المللی،رعایت ضوابط استاندارد کشورها تکافو می‌کند؟ *تکیه بر این موضوع که کالاهای ایرانی حتما استانداردهای بین المللی داشته باشند و این امر راه نفوذ به بازارهای جهانی است،نمی‌تواند دلیل ورود به این بازارها باشد. برخی از بازارها مانند سنگاپور،استاندارد خاص خود را دارد و برای استاندارد کالاهای وارداتی نیز اهمیت قایل است و لذا و صدور کالا به این کشور باید استاندارد موردنظر خردار رعایت شود. *کشورهای اروپایی دربارۀ استاندارد کالاهای ایرانی چه نظری دارند؟ *به‌طور کلی رعایت استاندارد در کالاهای صادراتی به اروپا بسیار مهم است انگلیس استاندارد "BIS" را می‌پذیرد و اگر یک واحد تولیدی مهر استاندارد BIS را داشته باشد،بالطبع در بازار انگلیس موفق خواهد بود. (به تصویر صفحه مراجعه شود) *کشورهای واقع در حاشیۀ جنوبی خلیج فارس دربارۀ استاندارد کالاهای صادراتی ایران چه نظری دارند؟ *از آنجا که کشورهای صنعتی و به‌ویژه اروپایی در بازار کشورهای حاشیۀ جنوبی خلیج فارس نفوذ کرده‌اند و نیز کشورهای خاور دور کالاهای زیادی به این منطقه صادر می‌کنند،این کشورها در رابطه با بسته‌بندی کالاهای ایرانی، مشکل دارند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.