Skip to main content
فهرست مقالات

وظایف کشورهای ثروتمند و پیشرفته اسلامی در قبال جهان اسلام

ISC (2 صفحه - از 45 تا 46)

کلید واژه های ماشینی : اسلامی، جهان اسلام، وظایف کشورهای ثروتمند و پیشرفته، کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی، قبال جهان اسلام، اقتصادی، سرمایه، جهان اسلام در قبال مسلمانان، قبال مسلمانان جهان اشاره، پیشرفت

کشورهای اسلامی با بیش از 1/2 میلیارد نفر جمعیت از اوضاع اقتصادی‌ متفاوتی برخوردار هستند.آنها صاحب ذخایر عظیمی از مواد معدنی و توانمندی‌های لازم برای توسعهء صنعت و کشاورزی می‌باشند.اما استفاده‌ از این امکانات با بسیج منابع سرمایه‌گذاری و نیز توسعهء همکاری‌های‌ علمی،فنی،صنعتی،تجاری و...میسر است. در این گزارش تلاش داریم به وظایف کشورهای پیشرو در جهان اسلام‌ در قبال مسلمانان جهان اشاره کنیم و زمینه‌های قابل ارزیابی برای پیشرفت‌ جهان اسلام جهت برنامه‌ریزی منسجم را یادآوری نماییم.

خلاصه ماشینی:

"(به تصویر صفحه مراجعه شود) توانمندی‌های جهان اسلام بسیاری از کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی، منابع و توانمندی‌های بسیاری برای پیشرفت و توسعۀ اقتصادی دارند،لیکن وجود پاره‌ای موانع مانند کمبود سرمایه، ضعف در انتقال فن‌آوری و دسترسی نداشتن به بازاری بزرگ، سبب شده است که آنها حلقۀ تنگ عقب‌ماندگی و توسعه‌نیافتگی را تحمل کنند. *ایجاد یک شرکت سرمایه‌گذاری اسلامی در میان کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی برای بسیج منابع مالی جهت سرمایه‌گذاری در طرح‌های اقتصادی دنیای اسلام،ضرورت دارد. در این زمینه،قصد و عزم همه‌جانبه و قوی لازم است که کشورهای مسلمان با از میان بردن عداوت‌ها وخصومت‌ها میان خود،ایجاد آرامش سیاسی-اجتماعی،فضای مساعد امنیت سرمایه‌گذاری را به وجود آورند و منابع و ثروت‌های خود را به درون جامعۀ اسلامی تزریق کنند. این کشورها می‌توانند هستۀ مرکزی قطب اقتصادی جهان اسلام باشند و با گسترش همکاری‌های اقتصادی-تجاری میان خود،زمینۀ مساعد تشکیل یک اتحادیۀ قوی اقتصادی را فراهم سازند و با کمک به دیگر کشورهای مسلمان برای الحاق به این اتحادیه،راه را برای ایجاد بازار مشترک اسلامی در قرن آینده هموار سازند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.