Skip to main content
فهرست مقالات

دورنمای فعالیت بانک توسعه اسلامی در شرایط نوین اقتصادی جهان

ISC (6 صفحه - از 75 تا 80)

کلید واژه های ماشینی : بانک ، بانک توسعۀ اسلامی ، دورنمای فعالیت بانک توسعۀ اسلامی ، کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی ، اسلامی ، فعالیت‌های بانک توسعهء اسلامی ، عملیات تأمین مالی تجاری ، سازمان کنفرانس اسلامی ، واردات ، سند نهایی گفت‌وگوهای دور اروگوئه

یکی از نهادهای زیرمجموعهء سازمان کنفرانس اسلامی،بانک توسعهء اسلامی است که از آغاز فعالیت تاکنون،پروژه‌های بسیار سرمایه‌گذاری، تجاری و کمک‌های فنی را برای رشد مبادلات تجاری و اقتصادی کشورهای‌ عضو به اجرا درآورده است. فعالیت بانک توسعهء اسلامی در ارایهء کمک‌های مالی و نیز اعطای وام به‌ اعضاء در سال‌های اخیر چشمگیر بوده است و می‌تواند با کسب حمایت‌های‌ مالی بیشتر از اعضای ثروتمند سازمان کنفرانس اسلامی،حوزهء فعالیت‌ مالی،تجاری و اقتصادی خود را توسعه بخشد. با این وجود،سند نهایی گفت‌وگوهای دور اروگوئه به‌ویژه در بخش‌ خدمات مالی و بانکی،می‌تواند بر فعالیت‌های بانک توسعهء اسلامی تا حدودی‌ اثر گذارد.شناخت تأثیرات مختلف این توافق بین المللی و بهره‌گیری از موارد خاص آن برای شکوفایی بیشتر فعالیت بانک توسعهء اسلامی الزامی است. نتیجهء این امر می‌تواند در اخذ تسهیلات اعتباری کشورهای مسلمان از بانک‌ توسعهء اسلامی و نیاز مالی کمتر این کشورها به نظام بانکداری غرب، مثمرثمر واقع شود. در این گزارش،با بررسی فعالیت‌های بانک توسعهء اسلامی،به تجزیه و تحلیل اثرات سند نهایی گفت‌وگوهای دور اروگوئه بر فعالیت‌های آتی بانک‌ توسعهء اسلامی می‌پردازیم.

خلاصه ماشینی:

"فعالیت بانک توسعۀ اسلامی در ارایۀ کمک‌های مالی و نیز اعطای وام به اعضاء در سال‌های اخیر چشمگیر بوده است و می‌تواند با کسب حمایت‌های مالی بیشتر از اعضای ثروتمند سازمان کنفرانس اسلامی،حوزۀ فعالیت مالی،تجاری و اقتصادی خود را توسعه بخشد. *بانک توسعۀ اسلامی ضمن مشارکت در طرح‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در کشورهای عضو،به پناهندگان و آسیب‌دیدگان از حوادث طبیعی نیز کمک می‌کند و تاکنون 446 میلیون دلار در این زمینه هزینه کرده است. بانک توسعۀ اسلامی علاوه بر فعالیت‌های خود در برنامه‌های تأمین مالی،به پناهندگان و آسیب‌دیدگان از حوادث طبیعی نیز کمک می‌کند و تاکنون 446 میلیون دلار در این بخش هزینه کرده است. طرح‌های تأمین مالی تجاری بانک توسعه اسلامی الف)عملیات تأمین مالی تجاری(واردات) این عملیات که در سال 1977 وارد برنامۀ بانک شد،طبق تعالیم دین مبین اسلام،صورت می‌گیرد،زیرا شامل خرید کالا به وسیلۀ بانک و سپس فروش آن به موسسه/کشور ذی‌نفع همراه با افزایش بها به جای سود است و قیمت آن پس از مدت مقرر پرداخت می‌شود. هدف از تشکیل صندوق این است که نیازهای مالی تجاری(اعم از واردات و صادرات)بخش خصوصی در کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی مرتفع شود،اما در عین حال درخواست‌های دولت‌ها و مؤسسات عمومی برای تأمین مالی موردتوجه قرار می‌گیرد. ریز عملیات تأمین مالی تجارت(واردات)برحسب کالا(1995-1987) (به تصویر صفحه مراجعه شود) (به تصویر صفحه مراجعه شود) توزیع عملیات تأمین مالی تجاری بانک توسعۀ اسلامی برحسب کشورهای عضو در مقابل غیرعضو (به تصویر صفحه مراجعه شود) اثرات گفت‌وگوهای دور اروگوئه بر نظام بانکداری بانک توسعۀ اسلامی سند نهایی دور اورگوئه مبین تحولی چشمگیر در عرصۀ بین المللی با آثاری بلندمدت برای تجارت جهانی و توسعه است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.