Skip to main content
فهرست مقالات

ضرورت نفوذ سیاسی - اقتصادی در منطقه قفقاز

ISC (8 صفحه - از 75 تا 82)

کلید واژه های ماشینی : گرجستان، ارمنستان، منطقه قفقاز، اقتصادی، ایران، تجاری، جمهوری اسلامی ایران، نفت، میان ایران و جمهوری‌های قفقاز، روسیه

منطقهء قفقاز شامل کشورهای گرجستان،ارمنستان و آذربایجان تا پیش‌ از حکومت بلشویک‌ها در اتحاد جماهیر شوروی،روابط اقتصادی-تجاری‌ گسترده‌ای با ایران داشته‌اند.مشترکات فرهنگی و تاریخی و نزدیکی ملت‌ها از عوامل عمده این مناسبات عمیق دیرینه بوده است.پس از فروپاشی‌ شوروی سابق و تشکیل جمهوری‌های مستقل،تمایلات متقابلی نسبت به‌ گسترش مناسبات این کشورها با جمهوری اسلامی ایران به وجو آمد. در آغاز روند روبه رشد تجارت میان ایران و جمهوری‌های قفقاز را شاهد بودیم.اما اکنون حجم مناسبات در حد قابل قبول و متناسب با توانمندی‌های‌ اقتصادی موجود نمی‌باشد. در این گزارش تلاش داریم روابط تجاری و اقتصادی ایران با جمهوری‌های قفقاز را مورد ارزیابی قرار دهیم و راهکارهای مساعد برای‌ گسترش این مناسبات را بررسی نماییم.

خلاصه ماشینی:

"*** (به تصویر صفحه مراجعه شود) فیروز دولت آبادی از کارشناسان وزارت امور خارجه معتقد است که برنامه‌ریزی برای همکاری با کشورهای منطقه قفقاز در درجۀ اول،مستلزم شناخت تمایلات و امکانات این کشورها و در درجۀ دوم،شناخت حقایق حاکم بر روابط میان سه کشور محاط(روسیه،ایران و ترکیه)و در نهایت به دست آوردن درک صحیح از روابط سه جمهوری منطقۀ قفقاز و سه کشور همسایه‌شان به صورت مجزا می‌باشد. وی معتقد است که تمایلات فراوانی در قدرت‌های اروپایی، آسیای دور و آمریکا برای به دست آوردن جای پای مناسب در این منطقه وجود دارد و برخی از آنها نیز از زمان فروپاشی شوروی سابق تا امروز تلاش کرده‌اند تا از طریق ترکیه و سازمان‌های بین المللی و هم به صورت مستقل در این منطقه، جایگاهی برای خود فراهم کنند. وی می‌افزاید:در مقاطعی چنین پیش آمده است که برخی از حکومت‌های مستقل در این کشورها با تصور اینکه همکاری با قدرت‌های غربی موجب تسریع روند استقلال آنها خواهد شد، بدون توجه به تمایلات روسیه و ایران،تجربه‌های تلخی را به خصوص در جمهوری آذربایجان برای خود و مردمشان به یادگار گذاشته‌اند. دولت آبادی معتقد است که جمهوری اسلامی ایران باید گرجستان را به عنوان نقطۀ کانونی فعالیت‌های خود در منطقۀ قفقاز بداند و در این راستا به رسمیت شناختن منافع مشروع و متقابل سه کشور ایران،روسیه و گرجستان توسط یکدیگر، نداشتن همکاری نظامی با گرجستان بدون اطلاع روسیه و علیه منافع آن کشور،رعایت محدودیت‌های لازم در روابط با کشورهای خارج از منطقه،شروع سرمایه‌گذاری در گرجستان به ویژه در صنایع داروسازی،گردشگری،معادن،چای و..."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.