Skip to main content
فهرست مقالات

نهادهای موازی، کارآیی مبارزه با گرانفروشی را از بین می برد

ISC (4 صفحه - از 87 تا 90)

کلید واژه های ماشینی : قیمت ، کارآیی ، نظارت ، نهادهای موازی در امر قیمت‌گذاری ، کارآیی مبارزه با گرانفروشی ، نهادهای موازی ، قیمت‌گذاری کالاها و خدمات ، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ، قیمت‌گذاری ، اقتصادی

در بحث حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، دستگاه اجرایی با نظارت مستقیم و غیرمستقیم خود بر قیمت کالاها و خدمات نقش مهمی ایفا می‌کند.چنانچه دستگاه اجرایی با واقع‌بینی‌ و ارزیابی‌های دقیق اقتصادی وارد صحنه شود،به خوبی می‌تواند از حقوق حقهء مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان حمایت کند. وجود نهادهای موازی با وظایف و اختیارات مشابه معمولا از کارآیی دستگاه اجرایی می‌کاهد،و سیاست‌های مبارزه با گرانفروشی را به راه‌حل‌های مقطعی تبدیل می‌کند. در سال‌های اخیر در ایران سازمان‌ها و نهادهای موازی برای‌ قیمت‌گذاری کالاها و خدمات و نظارت بر قیمت‌ها ایجاد شده‌اند که با توجه به روند فزایندهء بهای کالاها و خدمات می‌توان این نتیجه‌گیری‌ را به عمل آورد که کارآیی این نهادها برای نظارت بر بازار کالاها، سرمایه و کار و حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، ضعیف بوده است. در این گزارش به تشریح وظایف و اختیارات نهادهای موازی در امر قیمت‌گذاری و نظارت بر قیمت کالاها و خدمات می‌پردازیم.

خلاصه ماشینی:

"نهادهای موازی کارآیی مبارزه با گرانفروشی را از بین می‌برد (به تصویر صفحه مراجعه شود) اشاره: در بحث حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، دستگاه اجرایی با نظارت مستقیم و غیرمستقیم خود بر قیمت کالاها و خدمات نقش مهمی ایفا می‌کند. در همین حال در مهرماه 1373 ستاد پشتیبانی برنامۀ تنظیم بازار به منظور برنامه‌ریزی پشتیبانی،ایجاد هماهنگی و نظارت در تأمین و توزیع کالاهای اساسی،حساس و ضروری کشور،از طریق تأمین نیازهای واحدهای تولیدی و استفاده حد اکثر از آنها،تنظیم عرضۀ کل از طریق کنترل صادرات یا فراهم کردن تسهیلات کافی برای واردات کالا،سامان‌دهی شبکۀ توزیع و تعیین ضوابط لازم در توزیع کالا،استفاده از شبکه‌های خصوصی،تعاونی،عرضۀ مستقیم و زنجیره‌ای و فراهم نمودن امکانات و منابع لازم برای فعالیت آنها،استفاده از توان بخش بازرگانی دولتی در تدارک مواد اولیه،کالاهای واسطه‌ای و مصرفی و انجام سایر فعالیت‌ها و اتخاذ تدابیر لازم در تأمین به موقع و توزیع صحیح کالاهای اساسی، حساس و ضروری کشور و نیز اصلاح تشکیلات و سازماندهی تعزیرات حکومتی و اجرای مقررات مربوط،ایجاد شد. به عبارت دیگر ستاد پشتیبانی برنامۀ تنظیم بازار،شورای اقتصاد و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان وظایف مشابهی دارند و از سوی دیگر سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان بازرسی و نظارت بر قیمت و توزیع کالا و خدمات نیز وظایف اجرایی(هنگام بروز تخلفات)مشابه دارند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.